ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (2)

Advokát Utterson se při jedné ze svých procházek s bratrancem Enfieldem zastaví před domem, o kterém mu bratranec vypráví příběh o tom, jak lidské monstrum porazilo malé děvčátko - když se srotili lidé a vypadalo to, že ho napadnou, ten muž řekl, že to zaplatí a vešel do tohoto domu, ze kterého přinesl šek s podpisem velmi váženého londýnského muže. Jméno muže nechce bratranec prozradit a řekl, že chlap, co vypadal jako monstrum, se představil jako pan Hyde.
Toto sdělení ale advokáta velmi vyděsí, protože jeho dobrý přítel lékař dr. Jekyll mu dal do úschovy svou závěť, podle které - v případě jeho smrti nebo zmizení - po něm všechno zdědí pan Hyde. Advokát se bojí, aby tento zloduch lékaře nezabil, aby získal jeho velké jmění. Navštíví tedy dalšího společného přítele lékaře dr. Lanyona, který ale má dr. Jekylla za podivína, který se zpronevěřil lékařskému poslání a dělá nevědecké pokusy. To advokáta vyděsí, počká před domem, který mu ukázal bratranec a když se pan Hyde objeví, osloví ho a je překvapen zlobou a nenávistí, která z pana Hyda vyzařuje. Když mu řekne, že mu o něm vyprávěl dr. Jekyll, pan Hyde se mu vysměje. Advokát jde tedy za dr. Jekyllem, aby mu o všem řekl, ale ten není doma a sluha mu řekne, že pan Hyde má od domu klíče a občas v něm přebývá.
Všechno přijde advokátovi divné, má o Jekylla strach, proto mu na večírku, kam dr. Jekyll mezi staré přátele přijde, všechno poví. Ale dr. Jekyll ho uklidní, že je vše v pořádku a dostane od něj slib, že se dál věcí nebude zabývat.
O rok později se Londýnem roznesla zpráva, že bil surově dubovou holí ubit sir Danverse a vrah byl identifikován jako pan Hyde. Scotland Yard po Hydovi vede marně rozsáhlé pátrání a dr. Jekyll přísahá, že Hyda už nikdy nikdo nespatří. Dokonce předloží advokátovi dopis Hyda, jehož písmo je ale nápadně podobné písmu samotného lékaře. Advokát si myslí, že dr. Jekyll Hyda kryje, protože pan Hyde je jeho znetvořený syn. Pan Hyde je totiž mladý muž malé pokroucené postavy se znetvořenou tváří, která vyzařuje zlobu.
Poté se dr. Jekyll uklidní, je veselý, navštěvuje přátele, je velmi dobrosrdečný, vede společenský život. Na jednom večírku řekl Lanyon advokátovi, že viděl u dr. Jekylla něco, pro co dál už nemůže žít a během 14 dní skutečně umírá. Dá mu dopis na rozloučenou, který však advokát nemůže otevřít. Od té doby ale již dr. Jekyll ze svého domu nevyšel. Z toho má obavu jeho sluha, proto navštíví advokáta Uttersona jako blízkého přítele dr. Jekylla a společně jdou do domu lékaře, kde advokát sekyrou otevře dveře pokoje dr. Jekylla, ale najde tam pana Hyda mrtvého na zemi s rozbitou ampulkou kyanidu. Po prohlídce celého domu tělo dr. Jekylla nenašli, zůstal po něm jen dopis na rozloučenou. V něm stojí, aby si advokát přečetl nejprve dopis dr. Lanyona.
Advokát tedy dopis dr. Lanyona otevře a zjistí z něj příčinu jeho úmrtí. Dr. Lanyon byl pozván k dr. Jekyllovi na noční schůzku a měl mu přinést z jeho laboratoře, která byla v jiném domě než Jekyll bydlel, lahvičku s chemikálií. Po požití této drogy se pan Hyde přeměnil na dr. Jekylla, což byla pro Lanyona taková hrůza, že z toho psychicky onemocněl a zakrátko zemřel.
Druhý dopis je od dr. Jekylla a píše v něm, že chtěl v sobě izolovat dobro od zla a tak se mu po letech vědeckého zkoumání podařilo vytvořit látku, po jejímž požití se změnil na pana Hyda, osobu, která ztělesňovala všechno zlo, které v sobě dr. Jekyll měl. Dr. Jekyll tedy zůstal dobrý a pan Hyde měl všechny jeho zlé vlastnosti. Když se mu to podařilo takto izolovat, dr. Jekyll zjistil, že ho to velmi baví, je rád zlým panem Hydem, a proto se čím dál tím častěji vypitím lektvaru na něj přeměňoval. Tím ale slabý a malý pan Hyde dostával na síle a důležitosti a sám bez lektvaru se přeměňoval z dr. Jekylla. Zlo narostlo tedy do obrovské síly, která tlumila dobro i v dr. Jekyllovi. To se projevilo napadením děvčátka a následně zabitím senátora. Poté se dr. Jekyll zalekl toho, co udělal, protože pan Hyde v něm měl radost, jak nebožáka zabil a chtěl se schovat do ústraní, ale pan Hyde s tím nesouhlasil, byl již dost silný, aby mohl ovládat i dr. Jekylla. Rozbíjel jeho věci, ničil jeho vědeckou práci i majetek a byl by dr. Jekylla i zabil, kdyby se nebál i o svůj život. Proto se rozhodl dr. Jekyll se vším skončit, před přicházející přeměnou na pana Hyda si vzal kyanidovou kapsli a v těle pana Hyda umírá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­