ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (11)

Klasická novela, v níž se pomocí vlastního lékařského experimentu může člověk střídavě proměňovat ve dvě různé bytosti, z nichž jedna má pouze záporné a druhá dobré povahové rysy.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jekyll/Hyde, Lucy Harrisová, Emma Carewová, John Utterson, sir Danvers Carew, biskup, generál Glossop, lord Savage, lady Beaconsfieldová a další

DĚJ:

Doktor Jekyll má teorii, ve které lze oddělit dva elementy - dobro a zlo - na samostatné složky. Když chce získat povolení od správní rady, aby mohl vyzkoušet svou teorii na některém z šílenců z ústavu, je hrubě odmítnut. Proto se rozhodne uskutečnit pokus sám na sobě.

Když užije určitý roztok, rozštěpí se jeho duše na dobro a zlo. Hodného Jekylla a zlého Hydea. Ten po nocích řádí ulicemi a užívá si se ženami.

Jednou si pro Jekylla pošle zraněná dívka. Od ní se doktor dozví o Edwardu Hydeovi, jenž jí ublížil a dojde mu, že on sám je ta bestie, ve kterou se po nocích mění. Je rozhodnutý zakročit, ale jeho pokusy se mu vymykají z rukou. Nedokáže transformace ovládat a Hyde, jenž se ve zle a násilí vyžívá, dál chodí po ulicích a vraždí.

Jekyll k sobě nikoho nepouští a o svém experimentu nikomu neříká. Jeho nejlepší kamarád John a snoubenka Emma si o něj dělají starost. Hyde zabíjí vlivné lidi - biskupa, lorda Savage, generála Glossopa, lady Beaconsfieldovou a Lucy, která do něj byla tajně zamilovaná. Když už pokus překračuje hranice, požádá svého přítele Johna, aby ho v případě, že ho Hyde ovládne, zabil.

Přichází svatba Jekylla a Emmy. Na hostině novomanželů se začne Jekyll měnit. Když se Hyde prodere na povrch, nechce už tělo opustit. Nešťastný Jekyll si uvědomí, že jediným vysvobozením je pro něj smrt a spáchá tak sebevraždu...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Boj mezi dobrem a zlem bude probíhat pořád. Buď v člověku samotném, ve skupině nebo po celé zemi formou válek. Každý má v sobě kus dobra a zla. Někteří ho uvnitř sebe skryjí, jiní se mu vyhýbají a někdo ho dokáže potlačit, ale pořád v nás zůstává. Tato zlá část nebo naše opravdové já se mohou samy vynořit, když například užijeme omamné látky (alkohol, drogy) a nedokážeme se skrýt za svoji všední "masku".

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 03.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (11)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­