ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fulghum Robert (*04.06.1937)

   
­­­­

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (6)

Úspěšná prvotina amerického autora přináší pestrou mozaiku drobných příhod, úvah a zamyšlení z každodenního života.
Autor se nápaditým, zábavným a srozumitelným způsobem zamýšlí nad vztahy mezi lidmi, nad smyslem a způsobem života, náboženstvím, otázkou domova a podobně. Oslovuje v čtenáři jeho lepší já, nalézá radost v maličkostech a klade důraz na potřebu tolerance a pochopení.
Kniha vyšla poprvé v roce 1988 v USA a hned po vydání měla u čtenářů velký úspěch. Po patnácti letech se autor ke knize vrátil, aktualizoval ji, a tak v tomto posledním vydání vycházejí původní texty přepracované a doplněné o pětadvacet nových příběhů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2003 (6. vydání). Z anglického originálu All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten přeložili Lenka Fárová a Jiří Hrubý. Počet stran: 231. ISBN: 80-7203-538-X.

HLAVNÍ POSTAVA:

Robert Fulghum - stařík, bývalý kněz; ve své knize popisuje zážitky ze života

STRUČNÝ OBSAH:

V knize autor vypráví krátké příběhy o obyčejných lidech nebo věcech každodenního života. Nad všemi příběhy a úvahami se zamýšlí a pokaždé najde jednoduché vysvětlení, jež se naučil v mateřské školce. Pozastavuje se nad obyčejnými věcmi, které nám přijdou naprosto samozřejmé, jako jsou smetí, pampelišky, mývalové nebo dárky od svých dětí. Kniha je velmi rozmanitá, plná filozofických myšlenek a námětů, jak být lepším člověkem.

CITÁTY Z KNIHY:

"Z důvodů známých jen Bohu a mývalím hormonům si lásku odbývali zrovna pod mým domkem. Každé jaro. A z důvodů známých jen Bohu a mývalím hormonům to dělali pod mým domkem zrovna ve tři ráno."
(str. 49)

"Odstraňujeme špínu z našich rukou, prádla, těla potravy a obydlí. Jan kdyby vědci dokázali přijít s něčím, co by ji odstranilo z našeho myšlení."
(str. 63)

"Věřím v okamžiky, kdy jsme na prahu smrti? Ano. Život právě takovým okamžikem je. Hlavní příčinou smrti je život. Existuje život po smrti? K smrti rád bych se to dozvěděl."
(str. 163)

"Třeba se vám o tom nikdy nedostane důkazu, ale jste důležitější, než si myslíte. Vždycky je někdo, kdo bez vás nemůže existovat. Háček je v tom, že nevíte, kdo to je."
(str. 226)

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha mě naprosto uchvátila! Je v ní nepřeberné množství myšlenek, nad nimiž by se mělo hodně lidí zamyslet a řídit se jimi, autor vystihuje úplně všechno od narození po smrt s neuvěřitelnou lehkostí, pozitivním myšlením. Kdybych měla opisovat všechny zajímavé myšlenky, opíši tři čtvrtě knihy. Doporučila jsem ji i své rodině a máme stejný názor, čtu knihu potřetí a líbí se mi čím dál tím víc.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Káťa Kučerová, 30.03.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Fulghum - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­