ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fulghum Robert (*04.06.1937)

   
­­­­

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (5)

Knížka Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce je Fulghumovou prvotinou. Jsou v ní hlavně úvahy a filozofické postřehy o obyčejných věcech a o životě.
Název knížky je jasný hned po přečtení první povídky, prvního zamyšlení, co dělat a nedělat v mateřské školce. Fulghum zmínil několik pravidel, která by se měla ve školce dodržovat.

Několik "školkových" pravidel
Nikoho nebij
Vracej věci tam, kde jsi je našel
Neber nic, co ti nepatří
Uklízej po sobě
Když někomu ublížíš, řekni promiň
Hraj fér
O všechno se rozděl
Před jídlem si umyj ruce
Splachuj
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře

Další povídky jsou třeba o tom, co by si nejvíc přál, jak rád chodí do ZOO, o Vánocích a kolednících aj.
Nejvíce se mi líbilo vyprávění o tom, jak se svojí ženou zkoušel takový experiment, jak bude vypadat zahrada na jaře po tom, když žena svou část zahrady uklidí a shrabe listí a on ji nechá na pospas přírodě. Přihodilo se ale něco nečekaného. Zazvonil u něj hluchý chlapec a dal mu papírek s tím, že mu za dolar shrabe listí. On chtěl svůj experiment dokončit, ale když viděl, jak na něj chlapec v naději hledí, řekl mu, že mu za práci dá i 3 dolary a na pokus okamžitě zapomněl.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 08.12.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Fulghum - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­