ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fulghum Robert (*04.06.1937)

­­­­

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (4)

Příběhy Roberta Fulghuma jsou zcela obyčejné, z obyčejného prostředí a o obyčejných lidech. Píše drobné příběhy, úvahy, zamyšlení a filozofické postřehy z každodenního života. Fulghum píše způsobem, který oslovuje v člověku to lepší, dává smysl těm nejnepatrnějším věcem světa a navádí člověka k radostnému prožívání.
Kniha obsahuje mnoho povídek a příběhů, některé jen na půl stránky a některé na stránky téměř tři. My, vychováváni celý život pohromami, válkami, lidským zlem a blbostí, občas jen stěží věříme tomu, že na světě existují i spravedliví lidé - a i když je jich málo, při čtení knížky nás Fulghum přesvědčí, že lidí, kteří to s námi myslí dobře, přece jenom není zas až tak málo.
Názvy některých kapitol jsou v podstatě ponaučení, a v knížce jsou příklady, proč se vyplatí je dodržovat. Kapitoly se jmenují např.: O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij. Vracej věci tam, kde jsi je našel. Uklízej po sobě. Neber si nic, co ti nepatří. Když někomu ublížíš, řekni promiň. Před jídlem si umyj ruce atd...
Mně se nejvíc líbila kapitola, která se jmenovala Viděli jste někdy počítadlo? Bylo tam dobře popsáno, že stroje nejsou úplně stoprocentně spolehlivé. Že počítadla se sice nikdy nepřepočítají, neobjeví se tam místo deseti sto a tak podobně. Taková kalkulačka, ta nejenže je na baterie a ty se můžou kdykoliv vybít, ale taky člověk se na nich může jednoduše překlepnout a pak už začnou vycházet strašné nesmysly. Fulghum tam napsal, že ani počítač neumí všechno. Je to sice velký pomocník, ale některé věci se tam prostě udělat nedají. Počítadla jsou i krásná. Řadu dřevěných korálků přirovnával ke stonožce. A na rozdíl od strojů vydrží věčnost a nepotřebuje modernizaci. Ale na druhou stranu ani počítadla neumí všechno - třeba na kalkulačce můžeme počítat až do milionů, ale na počítadle by to asi moc dlouho trvalo, než by někdo spočítal tak vysoká čísla. Tím asi myslel, že obojí má pro nás nějaký význam a jen je to potřeba umět využít.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Haxonice, 06.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Fulghum - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­