ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fulghum Robert (*04.06.1937)

­­­­

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (2)

Robert Fulghum napsal řadu zajímavých knih. Kniha Všechno co... je první, kterou jsem si od něj přečetla a zaujala mne možná nejvíce. Do té doby jsem četla knihy s daným epickým dějem, které byly jakoby dopředu nalinkované, člověk mohl předpokládat, co se stane. V čem je tedy tato kniha a vůbec všechny díla autora jiná?
Fulghum se dlouhou dobu živil jako pastor. Pracoval s lidmi a je vidět, že si k nim našel vztah, způsob jak s lidmi jednat, jak se jim snažit porozumět a pomoci alespoň milým slovem. Tato laskavost se odráží i v jeho knihách. Jsou psány milým, pro všechny srozumitelným jazykem. Fulghum se zprvu zabývá obyčejnými věcmi, nad nimiž se člověk většinou nepozastavuje, má pouze v povědomí, jak slouží, k čemu nám jsou, a tyto věci pak dosazuje do obecně platných zákonů. Od těchto malých věcí odvozujeme ty větší a tak dále. Své povídání doplňuje zkušenostmi a zážitky ze života. Kniha je psaná srozumitelným, jednoduchým jazykem, ale když čteme pozorně, je zde plno vět, které odkazují k mnohem hlubším významům. Kdybych se měla zamyslet, proč ji asi napsal, řekla bych, aby se s lidmi podělil o svůj život, aby je naučil vidět ty opravdu důležité věci, na chvíli se v životě zastavit a udělat si jasno v tom, co je pro nás důležité. Ale také udělat si čas na sebe, na zábavu, aby se člověk naučil odpočívat, odreagovat se a celkově si oddychnout od toho napětí, které je všude tolik cítit. Jako nenucené pokračování napsal Fulghum i další knihy, například Ach jo, Možná, možná ne, Už hořela když jsem si do ní lehal atd.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Luca, 23.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Fulghum - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­