ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fulghum Robert (*04.06.1937)

­­­­

Možná, možná ne

Před několika lety se mi do rukou - na doporučení mého bratra - dostala kniha od amerického autora Roberta Fulghuma s názvem "Možná, možná ne". Svým rozsahem malá kniha mne od prvních řádků velice upoutala. Drobné příběhy z obyčejného života, které autor dokázal napsat tak průzračným způsobem a které dokáží oslovit v člověku to nejlepší a připomenout nám věci, které nám ve shonu moderního života poněkud unikají.
Robert Fulghum se narodil v roce 1933 v Americe a za svého života prošel spoustu profesí a životních zkušeností. Byl kovbojem, folkovým zpěvákem, obchodním agentem, barmanem a učitelem. Sám o sobě nejraději říká, že je filozofem, ale filozofem lidovým, přemýšlejícím o těch nejobyčejnějších lidských věcech. Působil také jako protestantský pastor a jeho zamyšlení nad obyčejnými věcmi původně vznikala pro kostel. Kniha "Možná, možná ne" je autorova již čtvrtá. První kniha drobných příběhů, úvah, zamyšlení, filozofických postřehů a kréd hodících se do běžného života nazvaná "Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce", vyšla v roce 1988. Následovala kniha druhá "Už hořela, když jsem si do ní lehal" v roce 1989 a roku 1991 vyšla kniha třetí "Ach jo". Je těžké vyzdvihnout některý z mnoha příběhů, jelikož každý příběh v sobě skrývá neobyčejnou hloubku lidskosti, životního porozumění a moudra. Jako například příběh malého chlapce jménem Donnie, který byl hluchý a svůj úděl si krátil podomní prací ve svém městě. Za podzimu obcházel sousední čtvrti a shrabával listí na zahradách u domů. Jednoho dne zavítal i do čtvrti pana Fulghuma. Zaklepal na dveře a podává postaršímu muži mnohokrát přeložený papír, na kterém je napsáno "Jmenuji se Donnie. Shrabu Vám listí. Dolar za zahradu. Jsem hluchý. Můžete mi napsat. Číst umím. Hrabu moc dobře." Začíná se odehrávat příběh, ve kterém autor popisuje svůj postoj na hrabání listí. Vždy odmítal mít očištěnou zahradu od listí, baktérií a plísní. Poutavě líčí, z jakého důvodu zavrhuje očistu zahrady. Vysvětluje svůj pohled k zasahování do kousku přírody, který mu náleží a který je v jeho moci. Zdůvodňuje svůj neochvějný postoj, který jej již mnohokrát dostal do rozporů se svou ženou a který jej teď, zatím co Donnie čeká na odpověď, může vrhnout do světla necitelnosti. Jednoduchý příběh, ve kterém autor s jemnou filozofií popisuje, že jsou v životě každého z nás okamžiky, kdy i ta nejprostší událost zpochybní veškeré naše dosavadní pohnutky a přesvědčení.
Zajímavé je, že tato kniha od roku 1988 ještě neopustila žebříček deseti nejprodávanějších knih Ameriky. Robert Fulghum má totiž oproti jiným populárním autorům jednu výhodu, všechno na sebe ve svých knihách poví. Netají ani ty nejskrytější pohnutky, které nejsou vždy jen dobré. Neskrývá své nápady, o kterých by se mnozí nepodělili ani se svými nejbližšími. Nestydí se přiznat ke svým slabostem. Dokáže být upřímný tak, že tím druhé nadchne. Umí ze svých nejvnitřnějších pocitů vyslovit to, co je nám všem společné. "Možná, možná ne" je kniha, která mne okouzlila stejně, jako i ostatní knihy od Roberta Fulghuma a přiznám se, že v mé knihovně mají neochvějné místo. V mém životě byla spousta chvil, kdy jsem znovu a znovu po nich sáhla a začetla se do obyčejných příběhů běžného života, které mé srdce v napjatých chvílích dokáží zvláštním způsobem uklidnit a uspokojit. Nezbývá mi nic jiného, než tuto knihu každému vřele doporučit, protože věřím, že je určena opravdu všem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Monika Votavová, 08.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Fulghum - Možná, možná ne

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­