ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

451 stupňů Fahrenheita

Klasický sci-fi román amerického autora, který v něm nastavuje zrcadlo přetechnizované civilizaci moderního světa, patří k nejlepším dílům tohoto žánru.
Guy Montag žije obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby, ale také policejních helikoptér a mechanických "ohařů", kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince, to jest každého, kdo překročí základní zákon - tedy ještě čte knihy a nemyslí tak, jak je předepsáno. Tohoto "zločinu" se právě Montag dopustí. A o hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie v přímé televizní reportáži a o zániku onoho odlidštěného světa vypráví toto nejslavnější dílo klasika sci-fi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2009. Z anglického originálu Fahrenheit 451 přeložili Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký. Počet stran: 148. ISBN: 978-80-7384-278-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

Guy Montag - touží po poznání; statečný, horlivý, netrpělivý
Mildred Montagová - uvězněna poměry a názory doby, nezajímá se o mezilidské vztahy
Clarissa McClellanová - mladá dívka, která ví, jak mysleli lidé v minulosti (přemýšleli, stýkali se s ostatními, diskutovali, vyměňovali si názory, polemizovali nad životem a bytím)
velitel Beatty - oddaný svému povolání; pomatený příkazy a poměry své doby
profesor Faber - starý, vystrašený, studovaný; chce něco změnit, ale neví jak

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Budoucnost. Člověk má pocit, že je román situován do USA, ale nikde to není řečeno.

ZNAKY:

  • román
  • obraz budoucnosti, velká technizace (př. lidé se baví s televizory)
  • vývoj postavy - ze zaslepeného požárníka, služebníka státu, se svou vlastní zvědavostí dostane na místo nepřátele společnosti
  • odcizení člověka k člověku v důsledku pokroku
  • změna hodnot společnosti - kdo je dnes člověk společenský, v románu je asociál

OBSAH:

Guy je požárník a pálí domy, v nichž lidé čtou knihy. Clarissa mu poví, že v minulosti požárníci domy hasili. Nedává mu to smysl. Nechápe, jak se někdo nechá kvůli knihám upálit. Chce poznat, co v těch knihách je tak důležitého. Poprosí o pomoc svou ženu Mildred, ale ta je zaslepena televizními stěnami, svými povrchními kamarádkami a na manželovi jí vůbec nezáleží, proto jej udá. Mezitím Clarissa zmizí. Nejspíše je i se svou rodinou zatčena, ovšem to se s jistotou nedozvíme.
Guy je nucen vypálit svůj dům a při zatýkání zabije velitele Beattyho, který se mu snažil vysvětlit podstatu jejich profese (že pálení knih je užitečné a správné ve prospěch společnosti).
Poté hledá úkryt. Jako člověk jdoucí pěšky je ve městě velmi nápadný, musí se dopravit přes celé město až k profesorovi Faberovi, jeho spiklenci. Profesor mu dá špinavé oblečení, aby mohl zmást elektronického ohaře, jenž jej sleduje (stopování se živě promítá do televize).
Guy se vydává k řece, ta jej odnese až na venkov. V lese potkává vysokoškolské profesory, kteří se knihy učí nazpaměť a přidává se k nim.
Po nějaké době vypukne válka a na město se v noci snesou bomby. Zbude z něj jen prach. Vzdělanci se vydávají městu na pomoc - svými vědomostmi získanými z knih...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Beina, 02.05.2011

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
Oblíbené společenské hry ­
    Brigda­­­­

Aktuální pořadí soutěže­

  1. V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
    Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.­­­­


Server info

Počítadlo: 341 449 771
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)