ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Vandenberg Philipp (*20.09.1941)

­­­­

Kletba faraónů


NĚKOLIK SLOV O AUTOROVI:

Narodil se v roce 1941 ve Wroclawi. Vystudoval historii v Mnichově. Píše literaturu faktu a historické romány. Je autorem 25 knih. Autor dnes žije střídavě na různých místech (například na hradě v Burghausenu).

ÚVOD:

17. února 1923 se Howard Carter a jeho spolupracovníci dostali do hrobky faraona Tutanchamóna. Učinili tak jeden z nejdůležitějších objevů. Do roku 1929 však zemřelo 22 lidí, kteří měli s objevem něco společného, převážně byla jejich příčina smrti nejasná. Kniha je právě o příčinách smrti. Byla to náhoda nebo opravdu kletba? Autor podle mého názoru nedává v knize čtenářům žádná konečná řešení, spíš ho nutí k hlubšímu zamyšlení...

DĚJ:

Kniha začíná tím, jak sám spisovatel navštíví doktora Gamala Mehreza v káhirském muzeu. Ten zrovna zkoumá posmrtnou masku Tutanchamóna. Spisovatel s ním udělá rozhovor a ptá se ho na otázku, jestli se nebojí té kletby. On odpovídá, že tomu nevěří. Do týdně umírá...

Potom se čtenář dovídá, jak byla hrobka objevena:
Lord Carnavona se narodil v roce 1866 a byl normální typické dítě...potom ale začal projevovat vášeň o auta. Podílel se i na vzniku automobilových závodů. Když jel jednou autem po rovné silnici ve velké rychlosti, všiml si jámy. Nezbylo mu v tu chvíli nic jiného než strhnout auto ze silnice. Při tom si způsobil nejrůznější zranění. Některé mu zanechaly trvalé následky, proto musel jezdit do teplejších míst (žil ve vlhké Anglii). Vybral si Egypt a když už tam žil delší dobu, poznal zde malíře a archeologa Howarda Cartera. Měl velmi velké znalosti, ale málo finanicí. Lord Carnavona mu tedy začal platit za vykopávky v Údolí králů, kde se Carter domníval, že leží hrob významného panovníka. V roce 1917 začali a postupovali doslova centimetr po centimetru. Na jaře 1922 to už chtěli vzdát, ale Carter ho přemluvil...udělal dobře...

"Oba muži hledali 6 let...6 let pracovali a obávali se, že to skončí krachem...pak se vše semlelo během několika dnů..."

Jak jsem se už zmínila, 17. února 1923 objevili NEVYKRADENOU HROBKU faraona Tutanchamona.

Mezi dalšími nalezenými předměty, které se nalezly v hrobce, byla i malá hlíněná destička. Bylo na ní napsáno: "Smrt ovane svými křídly každého, kdo poruší faraonův klid."
Destička se záhadně ztratila a od té doby vzaly věci zvláštní spád.

Kolem nálezu byla velká sláva a....záhadné okolnosti.

Hrobka byla objevena ve 2 hodiny ráno. V tuto dobu zemřel v náhlých horečkách (až 40°C) lord Carnavona a jeho větný pes. V tu dobu vypadl v celé Káhiře nečekaně proud... Do roku 1929 zemřelo celkem 22 lidí, co měli s objevem cokoliv společného.

Celý příběh v knize je doprovázen různými podklady, rodokmeny, listinami, schématy hrobek apod. Celá kniha má 13 kapitol. Dále se v knize dovíme i něco o pitvě faraona a vykradačích hrobek.

Celé by se toto dalo nazvat: "Sebevrežda ve jménu pokroku".

Slova na koci knihy:
"Tato kniha není pokusem dokázat, že kletba faraonů existuje. Byla míněna jako pohled na existující fakta a ukázka cest, jak je možné je vysvětlit..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DEDEONKA, 22.06.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Akce Farao
-Kletba faraónů
-Král z Luxoru
-Nefertiti: královna tajemné krásy
-Osmý hřích
-Pompejan
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Philipp Vandenberg - Kletba faraónů







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)