ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Matějček PhDr. Zdeněk (*16.08.1922 - †26.10.2004)

­­­­

Psychologické eseje (z konce kariéry)

Sbírka esejů zachycuje životní i profesní zkušenosti českého dětského psychologa.
Eseje, pocházející většinou z roku 2003, tvoří jakýsi dovětek za celoživotní psychologickou dráhou Zdeňka Matějčka, jenž se stal vysoce uznávaným odborníkem v oboru dětské psychologie. Témata esejů jsou různá. Zachycují autorovy odborné zkušenosti z psychologické praxe a poradenství, ale přinášejí i moudré myšlenky získané životními zkušenostmi. Jedno však mají všechny eseje společné - vždy se dotýkají psychologie dětí, výchovy dětí a rodinného života. Nejedná se o pouhé životní bilancování na sklonku kariéry, ale o sdělení důležitých zkušeností, postřehů i cenných rad pro všechny, kteří chtějí žít s dětmi či kteří se zabývají dětskou psychologií.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2004 (1. vydání). Počet stran: 208. ISBN: 80-246-0892-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. byl celosvětově uznávaný psycholog. Věnoval se hlavně dětem z ústavů dětských domovů a dětem s psychickými deprivacemi. Při své práci zdůrazňoval nepostradatelnou úlohu rodiny. Za svůj život pomohl desetitisícům dětí a napsal spoustu psychologických knih a esejí.

Narodil se 16. srpna 1922 v Chlumci nad Cidlinou. Od malička byl členem českobratrské církve. Jeho otec vlastnil nejznámější českou stáj - Kladrubský hřebčín. Zdeněk měl jednoho bratra. Ve svém volném čase se v dětství věnoval střelbě a samozřejmě psychologii.

Vystudoval gymnázium v Pardubicích a po válce absolvoval vysokou školu filozofie. Hodně spolupracoval s profesorem Josefem Langmeierem a vydal s ním i svou první knížku Psychická deprivace v dětství, která byla přeložena do němčiny, angličtiny i ruštiny.

Po dokončení studia pracoval na psychiatrii a potom učil na Filozofické fakultě University Karlovy a dělal psychologa v centru Dobrý pastýř i v řadě dalších organizací, které pomáhaly dětem s psychickými problémy.
Má tři děti - Janu, Jarmilu a Zdeňka.

V důchodu Matějček nastoupil do laboratoře vedené doc. Dytrychem. Zde zahájili několik dlouhodobých studií, jeden den měl ale vždy vyhrazený pro konzultaci problémů v centru Paprsek.

Na konci života prohlásil: "Rozumět znamená pomáhat."
Zemřel 26. října 2004 v Praze.
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. významně přispěl ke zdravému vývoji naší společnosti, k obohacení svého oboru a k výzkumu v oblasti, jež byla z hlediska badatelského u nás až na výjimky zanedbaná.

STRUČNÝ OBSAH:

Tato kniha je jakýsi dovětek za kariérou Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc. Je to soupis esejí, jež napsal na konci své kariéry a svého života v roce 2003.

Kniha není nijak strukturovaná a nemá jedno téma (tedy vlastně má - dětská psychologie, ale každá kapitola pojednává o něčem jiném).
Kniha se nezabývá jen dětmi, ale i dospělými nebo rodiči. Kapitoly jsou o čase, rozvodu, právech dítěte, zradě dítěte, vypořádání se s nějakou těžkou životní situací nebo těžkým úrazem dítěte, uzdravení zázrakem nebo o spolužácích. Zdeněk Matějček vlastně sepsal své zkušenosti, tedy to, co se dělá s dětmi, nebo co dělají děti špatně a jak by se tomu mělo předejít. Dokládá to zkušenostmi z rozhovorů s dětmi nebo z výzkumů. Také prezentuje modelové situace nebo píše i o tom, čeho si všiml na ulici a co se mu na tom z psychologického hlediska nelíbilo.

VLASTNÍ NÁZOR:

Matějčkova publikace je z psychologického hlediska velice zajímavá, ale vzhledem k tomu, že jde právě o psychologickou knihu, není to zrovna ten případ, který by čtenáře zvedal ze židle; jenže tak už to u psychologických textů bývá.

Líbilo se mi, že životní situace jsou v knize popsané krátce, ale výstižně bez nějakých zbytečných nezáživných uspávajících odboček.
Přišlo mi dobré, že i když na sebe kapitoly vůbec nenavazují, může čtenář ty části, které ho nezajímají, přeskočit a v klidu číst dál.

Pro lidi, které psychologie nezajímá, je tato kniha upřímně zbytečnou ztrátou času, naopak pro lidi, kteří se psychologii věnují, je vhodná a rodičům s malým dítětem ji rozhodně doporučuji.

CITÁTY Z KNIHY:

Tři citáty z knihy, které vás něčím zaujaly nebo jsou charakteristické pro téma knihy:

To care sometimes - Vyléčit někdy
To relieve often - Ulevit často
To comfort always - Utěšit vždycky

Vážení, víte, že už nikdy nebudete mít druhou šanci udělat první dojem?

Lidé, buďte rádi, že vám není hůř. A hned vám bude líp!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jakub Koutník, 08.01.2017

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Co děti nejvíc potřebují
-Psychologické eseje (z konce kariéry)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
PhDr. Zdeněk Matějček - Psychologické eseje (z konce kariéry)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­