ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Markov Petr (*25.08.1945)

­­­­

Slunce, seno, jahody

  • spoluautorství Zdeněk Troška

První díl humoristické trilogie odehrávající se v Hošticích.
Všechno začíná v okamžiku, kdy do jihočeské vísky Hoštice přichází student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička, aby nastoupil v místním JZD na brigádu a současně se pokusil prověřit v praxi svůj experiment na téma "dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí." Vedení JZD však nechce o pochybném experimentu ani slyšet. Všechno se však změní v okamžiku, kdy se po vesnici rozkřikne, že je Šimon synem předsedy krajské zemědělské správy, jenž se totiž rovněž jmenuje Plánička. Blažena, dcera paní Škopkové, u níž je Šimon ubytován, dostane za úkol vypátrat, jak se věci mají. Všechno však komplikuje žárlivost Blaženina kluka Venci...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Trávníček v Praze roku 1991 (1. vydání). Ilustrovala Ludmila Lojdová. Počet stran: 157. ISBN: 80-900672-0-4.

STRUČNĚ O AUTORECH:

Petr Markov

  • narodil se 25. srpna 1945 v Praze
  • roku 1971 absolvoval FAMU, katedru filmové a televizní scenáristiky a dramaturgie
  • jeho některé další knihy: Konec vodníků v Čechách; Arabela; Arabela a Rumburak; O víně aneb Lepší je vínečko nežli voda

Zdeněk Troška

  • narodil se 18. května 1953 ve Strakonicích
  • žije v Praze a v Hošticích u Volyně
  • vystudoval Lyceum ve francouzském Dijonu
  • v roce 1979 absolvoval FAMU, katedru filmové a televizní režie
  • kromě této trilogie se na psaní jiných knih nepodílel

O KNIZE:

Autorem knihy je Petr Markov společně se Zdeňkem Troškou.
Kniha byla sepsána podle stejnojmenné filmové komedie (1983, režie Zdeněk Troška). Obsahuje mapku s Hošticemi a okolím i několik filmových fotografií.
Je velmi pěkně ilustrovaná, obrázky jsou hodně podobné postavám z filmu.

OBSAH:

Děj se odehrává v malé vesničce Hoštice, kousek od Strakonic.

Hlavními hrdiny jsou rodiny Škopkových a Konopníkových. Škopkovi mají syna Jirku a dceru Blaženu a Konopníkovi mají syna Vencu. Tyto dvě rodiny spolu sousedí. Venca a Blažena spolu chodí, ale jejich idylku jim nabourá brigádník Šimon Plánička, kterého předseda zemědělského družstva u Škopkových ubytuje.

Šimon Plánička je vysokoškolský student, jenž tvrdí, že dojivost krav je závislá na prostředí, ve kterém krávy žijí a také na tom, jak se cítí. Nikdo mu nevěří, proto svoji teorii vyzkouší na krávě místního faráře. Experiment se povede a ve vesnici nastane poprask.

V družstvu se radí co s Šimonem. Nejdříve ho chtějí poslat pryč, ale pak si tajemník vzpomene, že stejné příjmení má i předseda krajské zemědělské zprávy. Poté mu předseda dovolí zopakovat experiment v místním kravíně. Zároveň zaúkolují Blaženu, aby zjistila, jestli je to opravdu ten správný Plánička. Blažena se snaží, ale to působí rozbroje mezi ní a Vencou.

Ke konci příběhu Blažena oznámí Vencovi, že je těhotná. Venca nechce nic slyšet, protože je na ni naštvaný kvůli Šimonovi. Blažena proto poprosí Šimona o pomoc.

Na konci příběhu Šimon odjíždí a Blažena s Vencou zůstanou šťastně spolu.

POZNÁMKA:

V roce 1991 knižně vyšlo i pokračování tohoto příběhu s názvem Slunce, seno a pár facek. A o rok později spatřil světlo světa poslední díl této komedie - Slunce, seno, erotika.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Hanka Hejcmanová, 10.03.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
-Slunce, seno, jahody
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Markov - Slunce, seno, jahody

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­