ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čermák Petr (*1956)

­­­­

Tomáš Klus: Pane Bože, za co?

Portrét zpěváka, písničkáře, divadelního a filmového herce, držitele Českého slavíka a tří Andělů prestižní Akademie populární hudby. Publikace obsahuje texty úspěšných písní, krátký životopis, fotografie, bibliografii, filmografii a seznam ocení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Imagination of People v Praze roku 2013 (1. vydání). Počet stran: 127. ISBN: 978-80-87685-08-2.

OBSAH:

"Pane Bože, za co?" - už tento krátký a výstižný podtitulek knihy mi napovídá, že tato publikace bude stát za to! Pak přichází krátký sloupek na přebalu knihy a já nabývám pocitu, že tento muž je opravdu "neobyčejně obyčejný", jak uvádí sám autor. Následně si pokládám otázku, co o tomto člověku vlastně vím, a zjišťuji, že vlastně téměř nic: ano, je to zpěvák, některé jeho písničky hrají i v rádiu, příležitostný herec, má slavíka a...a co dál? To se přeci musím dočíst!

Teď už vím, že Tomáš Klus je kluk z Třince, jenž si toho hodně jako dítě zkusil - nejenže ztratil v deseti letech svého otce, ale i malou sestru.

Byl odhodlán se naplno věnovat sportu, v němž byl fakt dobrý - v roce 2002 se stal dorosteneckým mistrem Evropy v moderním pětiboji. Chtěl se dostat i na olympiádu, což je asi sen každého sportovce. Pak se nějak zasekl a řekl si, že tudy jeho cesta asi nepovede. Vzal kytaru a ve svých 25 letech se stal miláčkem národa. Na kytaru jej naučil hrát jeho otec, který ho brával na festivaly. Rád na něj vzpomíná, stejně jako na svou mladší sestru.

V roce 2008 se stává objevem roku. Podává si přihlášku na DAMU, protože se cítí být tak trochu exhibicionistou. Pak nastávají léta rebela, který zpívá o životě, jak jej vidí on sám, ne jaký skutečně je. Je srovnáván s Krylem a Nohavicou pro svou nadčasovost a umění oslovovat lidi všech generací. Ale není ani jedním z nich, obecenstvo mu jeho texty věří, a věří proto, že jsou o něm samém, promlouvají ke všem lidem a ke světu a je stále co říct...

Vyjíždí do Indie, kde nabývá přesvědčení, že jsou tam lidé šťastnější, i když jsou chudí, nestěžují si na svou chudobu. Tomáš Klus má neustálou touhu se vzdělávat, proniká do tajů češtiny jako jazyka a je také neuvěřitelně pokorný. Umí si muziku jen tak užívat. Je plný životního moudra, to nejspíš proto, že toho tolik přečetl.

Pak tu ještě máme přirovnání k Bobu Dylanovi, které nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil. Tento kluk s kytarou už není klukem, ale mužem, jenž si jde za svými cíli a "CHCE BÝT ŠŤASTNÝ JEN TAK".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 29.01.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Čermák - Tomáš Klus: Pane Bože, za co?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)