ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kohout Pavel (*20.07.1928)

Brigda    
­­­­

Katyně


OSNOVA:

I. Základní informace o knize
II. Informace o knize:a) Žánr
b) Místo a doba děje
c) Postavy
d) Naznačení tématu knihy
e) Konflikt
f) Jazykové zpracování
III. Vlastní názor


Chtěl bych vám představit knihu Katyně, kterou napsal Pavel Kohout. Kniha byla prvně vydána v roce 1979 a poté znovu vydána v roce 1990.

Kniha Katyně se řadí do žánru takzvané undergroundové literatury (pornografická literatura nebo sadistická literatura).

Kniha nemá přesné určení času, kdy se přesně odehrává. Ale lze vyvodit z této knihy, že je to někdy v době totalitního režimu na našem území.

Hlavními postavami jsou Lízinka Tachecí. Lízinka je krásná, ale hloupá a lehko zmanipulovatelná. Další hlavní postavou je Bedřich Vlk, který je profesor popravčích věd. Bedřich je ukázkou nekompromisního udavače a zbabělce, který dělá vše jen tak, aby se měl co nejlépe. Postava Pavel Šimsa zde vystupuje jako docent popravčích věd.

Když Lízinka dodělá základní školu, tak si má si vybrat, kam půjde dál. Lízince je však všechno jedno a nechává si vybrat školu její matkou. Jelikož je Lízinka hloupá, tak se na vybranou školu nedostane. Toto její matka nemůže přenést přes srdce. Nakonec jim úředník doporučí školu z tajných desek. Zjistí se, že jde o školu, kde se učí být profesionálním katem. Otec Lízinky je ze začátku proti, ale potom vše schválí. Lízinka se dostává na školu SUPOV (Střední učiliště popravčích věd). Na tomto učilišti můžeme postřehnout předměty jako například lámání kolen, věšení, mučení a tak dále. Na závěr studia Lízinka musí složit maturitní zkoušku. Lízinka má za úkol oběšení člověka. Tento úkol splní a stává se z ní profesionální katyně.

Hlavním konfliktem, který autor chce zachytit, je odhalení některých etnických problémů. V pozadí této knihy můžeme vypozorovat souvislost s totalitním režimem. Bedřich Vlk zde měl znázorňovat takzvané agenty STB, kteří udávali ostatní lidi jen pro svoje osobní štěstí. Kniha vychází ze střídání časových linií, aby vzbudila větší zájem o knihu u čtenářů a dynamiku vyprávění.

Jazykové vyjádření v této knize se zakládá na banálním vypravováním o nebanálních věcech. Slova, které jsou zde obsažena, obvykle ve skutečnosti znamenají úplně něco jiného. Kniha je psána o profesionálních katech, ale přitom autor psal o praktikách totalitního režimu. Objevuje se zde i vulgární vyjadřování, které má znázorňovat jazyk spodiny.

Kniha je velice působivá a ještě v dnešní době má velký úspěch u čtenářů.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: McSacek, 20.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Kohout - Katyně

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­