ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kohout Pavel (*20.07.1928)

    Brigda
­­­­

Katyně (4)

Drastická metafora, sci-fi a román o ženě-katu je osobitým příspěvkem k úvahám o problémech v souvislosti s trestem smrti.
Satiricky nadnesený příběh krásné a hloupé dívky, jež ve snaze získat maturitu nastupuje do první katovské školy, je příležitostí k analýze temných mechanismů nekontrolovatelné moci i k úděsnému popisu lidské manipulovatelnosti. Vystudovaná něžná dívenka je schopná upřímně se radovat ze své dobře vykonané práce a její učitelé z ní mají nefalšovanou radost. Absurdní svět v popravčí škole, jenž je inspirován realitou padesátých let, trpí však místy zbytečnou popisností.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 359. ISBN: 978-80-200-1570-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

Lízinka Tachecí; profesor Vlk; docent Šimsa

DĚJ:

Román, jenž byl přeložen do většiny evropských jazyků a čtenáři se s ním seznámili taktéž například v Japonsku či USA, začíná poměrně nevinně. Dcera doktora filologie a energické paní Lucie, Lízinka Tachecí, se nedostala na kýženou střední školu. Matka se snaží pro svou dceru udělat maximum a po několika nezdařených pokusech přihlásit ji na některou ze zbývajících středních škol přijde na řadu škola s výukou katovského řemesla. Zde si může čtenář vychutnávat geniálně propracovaný systém "kultury" trestů a smrti. Čtenář je obeznámen se vznikem premiérového prvního ročníku, charakteristikou studentů a osudy profesora Vlka a docenta Šimsy.

Román pokračuje sblížením studenta Richarda Mašína a Lízinky. Richard je sympatický, ale stydlivý snílek, který se do Lízinky bezhlavě zamiluje. Na silvestrovský výlet naplánuje geniální plán, jak ohromit Lízinku a získat si tím její srdce, nicméně jeho idea ztroskotá a Richard v návalu hněvu zabije cizího studenta, jenž se k Lízince lísal. Richard je následně nalezen umrzlý...

Tragický osud potkává i docenta Šimsu, který taktéž zatouží po panenském srdci Lízinky a snaží se jí zmocnit na své chatě. Svůj intimní problém se snaží vyřešit oběšením vězně, ale včasný zásah vězeňské služby mu vše pokazí. Šimsovo auto je následně nalezeno v nedalekém rybníce a všichni si myslí, že se docent po nešťastné nehodě utopil spolu s ním.

Příběh vrcholí milostným vzplanutím profesora Vlka k Lízince, mistrovskými zkouškami studentů (zde byl namísto zkušební figuríny oběšen docent Šimsa) a požádáním Vlka o ruku Lízinky. Věčně nerozhodný otec jim nakonec k sňatku dává své svolení...

VLASTNÍ NÁZOR:

Román měl velmi rychlý spád, byl překládán pasážemi z Vlkovy a Šimsovy minulosti, místy brutální scény byly doplňovány erotickým podtextem, který prostupoval prakticky celou knihou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Danny, 06.01.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Kohout - Katyně (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­