ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kohout Pavel (*20.07.1928)

­­­­

Katyně (3)

Mrazivý příběh o škole pro mistry popravčí odkrývá neúprosné mechanismy moci. Toto své životní téma zpracoval Pavel Kohout mnohokrát, zde však s doslova brutální účinností. Katyně bezesporu patří k vrcholům tvorby tohoto autora evropského formátu, oceňovaného paradoxně více v zahraničí než v domácím českém prostředí.

ÚVOD:

Satirický román undergroundové literatury napsaný v 60. letech českým spisovatelem Pavlem Kohoutem. Tento román byl poprvé vydán v roce 1979. Knížka je oblíbená pro svoje nevšední téma a dokáže zapůsobit i v dnešní době.

NÁMĚT:

Příběh o 15leté Lízince, která navštěvuje školu pro popravčí a která buduje svou kariéru jediné katyně ve světě.

DĚJ:

Matka vybere Lízince nevšední obor s maturitou - školu pro katy. Lízinka je jedinou budoucí katyní ve světě. Po celý školní rok se učí, jak být správnou katyní. Absolvuje hodiny historie popravování, postupy mučení a jiné nevšední předměty, ve kterých naprosto vyniká. Celé roční učení je završeno maturitou, v níž musí oběsit člověka. Po tomto úkolu se stává opravdovou světovou katyní. Do celého příběhu se zamotávají ještě dva životy - Šimsy a Vlka, o kterých se dozvídáme něco z jejich minulosti. Vše to vytvoří úžasný román, v němž se nestačíte divit...

POSTAVY:

Lízinka Tachecí - 15letá dívka, která neví, co chce v životě dělat; krásná, lehce manipulovatelná, bez názorů, bez cílů - kam vítr, tam plášť
Bedřich Vlk - profesor popravčích věd, nekompromisní udavač a zbabělec, egoista; zamilován do Lízinky, má manželku a rodinu, přesto vše touží po Lízince a dostává ji v okamžiku, když ji znásilní
Pavel Šimsa - docent popravčích věd, zamilován do Lízinky, později je popraven právě jeho láskou Lízinkou, která svou "maturitu" (popravu Šimsy) okomentuje slovy: "Ani se mi neuprd."

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Velice přesné popisy způsobů popravování - poctivá příprava na psaní, prolínání více časových i dějových linií, květnatý vysoký jazyk, kontrast s "nízkou" tématikou, vulgarismy, slohový postup: vyprávěcí, popisný, originalita ve výběru tématu, celý příběh je zahalen v temné mlze.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka mě doslova šokovala. Téma, kterým se kniha zabývala, bylo opravdu nevšední a způsob, jakým byla napsána, byl velice působivý. Kohoutův styl psaní vás dokáže strhnout a vy vše vidíte jako film, naturalistický film. Myslím si, že některé scény z knížky můžou "slabším" povahám působit potíže.

KONTEXT:

Exilová literatura - Milan Kundera, Josef Škvorecký, Arnošt Lustig
Václav Havel, který je spojen s Kohoutem hlavně kvůli Chartě 77

POZNÁMKA:

Kniha má být satirou na mocenské praktiky státní bezpečnosti a parodií na lidskou krutost a hloupost.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Enzymka, 01.09.2009

Fajn-brigady.cz     Brigda
­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Kohout - Katyně (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­