ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Filip Ota (*09.03.1930 - †02.03.2018)

   
­­­­

Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy

Román je široce pojatým obrazem života na ostravském maloměstě, vykresluje osudy hrdinů, často drcených soukolím společnosti a ztrácejících v životních zkouškách vlastní morálku. Hlavním hrdinou je citlivý mladý muž, který je médiem schopným létání a komunikace s mrtvými. Román byl zpracován ostravskou televizí jako seriál v roce 1994.

Rozsáhlý román Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka za Slezské Ostravy popisuje s groteskní nadsázkou soužití Čechů, Poláků a Němců v Ostravě poloviny 20. století. Filip využívá magického prostoru města a čtenářsky věčného fotbalového prostředí k obecnější výpovědi o naší národní povaze a o ironii středoevropských dějin 20. století, o vztahu člověka a historických událostí a jeho možnosti či nemožnosti se jim přizpůsobit.

Vypravěčem románu je Lojzek Lapáček, svérázná ostravská figurka, alkoholik, jenž se vyznačuje zvláštní schopností létat (když se napije) a pozoruje pak z výšky Ostravu a setkává se s jejími již zemřelými obyvateli. Lojzek je synem jednatele fotbalového klubu FC Slezská Ostrava, jehož hráči tvoří reprezentativní vzorek sociálního složení obyvatelstva předválečné Ostravy: havíři, Žid a majitel kořalny, syn náboženského fanatika, komunista aj. Tyto postavy se vyvíjejí v důsledku historických změn (přichází problém s nasazováním židovského fotbalisty do hry nebo s koupí schopného hráče německé národnosti). Důležitou roli hrají v románu také Lojzkovi příbuzní - zejména jeho bába Zabalská, matka či jeho pozdější žena Anka Kocifajová, která ho po válce jako nadšená komunistka přinutí k účasti na budování socialismu.

Roztříštěnou dějovou výstavbu románu drží pohromadě příběh Lojzkova života - narodí se ve 20. letech 20. století během dramatického utkání FC Ostrava (touto scénou román začíná) a jeho dospívání významně ovlivní skutečnost, že se jeho otec po Hitlerově obsazení republiky přihlásí k Němcům. Lojzek se tak musí stát členem mládežnické organizace Hitlerjugend, na konci války se účastní obrany Ostravy a je svědkem nespravedlností na obou stranách fronty. Po válce se ožení se svou láskou, herečkou Ankou Kocifajovou, která jej nutí, aby se politicky angažoval, a on se postupně stává otrokem své ženy i politických poměrů, kterým se však nakonec postaví a je vyloučen z komunistické strany. Vyprávění je dovedeno až do roku 1968, kdy je zbořen Lojzkův rodný dům. Líčené vlastních osudů Lojzek neustále přerušuje vyprávěním epizod ze života své rodiny a obyvatel Ostravy. Vzniká pestré panoptikum veselých, groteskních a tragických historek, nahlížených svéráznou vypravěčskou optikou, ve kterých hrají důležitou úlohu česko-německo-polské rozepře a spory.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Martina O., 18.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Filip - Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­