ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (9)

Tento román se odehrává v Londýně, v 19. století. Jedná se o dílo symbolické, alegorické, plné složité fantazie. Příběh začíná tím, že malíř Basil Hallward namaluje portrét Doriana Graye. Dorian je mladý dvacetiletý muž s velmi hezkým obličejem. Jednou se Basil setká s Lordem Henrym. Jemu se obraz velice líbí a chce jej vystavovat. Basil ale odmítne a vysvětluje, že má k Dorianovi velmi zvláštní vztah, že naplňuje jeho život. Henry chce Doriana poznat. Basil má z jejich setkání strach, ale seznámí je. Jdou se všichni společně podívat na obraz. Dorian řekne: "Chtěl bych, abych zůstal stále takhle mladý a tento obraz stárl za mě." Dorian se zamiloval do svého obrazu. Začal se stále více stýkat s Henrym. Ten na něj ale nemá dobrý vliv. Později Dorian pozná dívku, která je herečkou. Jmenovala se Sybil Vaneová. Bylo jí 17 let. Říkala Dorianovi "Prince Charming". Stále se chodil dívat do divadla na Sybil. Byl do ní zamilovaný a chtěl si ji vzít. Zasnoubili se. To se ale nelíbilo její rodině. Jednoho dne pozval Dorian na Sybilino představení Henryho a Basila. Ti se ale nudili a řekli to Dorianovi. Dorian tedy šel po představení za Sybil a řekl jí, že už ji nemiluje, že ji miloval jen proto, jaká byla dobrá herečka. Když se vrátil domů, podíval se na obraz. Zdál se mu jiný - měl krutý úsměv. Tak obraz pro jistotu schoval a zakryl. Uvědomil si, že se k Sybil zachoval špatně. Když se jí chtěl jít omluvit, Henry mu řekl, že spáchala sebevraždu. Také mu řekl, že by to s ní stejně nemělo cenu, že byla pouhá herečka. Když se Dorian znovu podíval na obraz, byl starší, ošklivější. Roky plynuly a Dorian žil zvláštní život. Navštěvoval večírky, měl spoustu žen. A obraz se stále měnil. Na Dorianovy 38. narozeniny přišel Basil k Dorianovi. Chtěl se zastavit, než odjede do Paříže. Ptal se ho, proč o něm lidé říkají takové ošklivé řeči a pomluvy. Dorian se tedy rozhodl, že ukáže Basilovi obraz a vše mu řekne. Potom co mu ho ukáže, vezme nůž a zabije ho. Vraždu se mu podaří zatajit a dál žije svým prostopášným životem. Jednoho dne se rozhodne zbavit obrazu, vezme nůž a probodne plátno. Tím ale zabije i sám sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tahle kniha přesto, že jsem ji četla v angličtině, na mě působila hodně rozporuplně. Byla zajímavá, ale její děj na mě působil zvláštně. Ale každému bych ji doporučila.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petulka212, 26.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­