ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (22)

Jedná se o jediný román Oscara Wilda, anglického spisovatele konce 19. století, jinak známého zejména jako autora mnoha divadelních her a esejí o estetice a kráse. Toto dílo mělo na Wildův život zásadní vliv, protože jeho 1. vydání v "Lippincott's Monthly Magazine" (1890) bylo proti němu použito u soudu roku 1895 jako důkaz o jeho nemorálnosti. V konečném důsledku tak usnadnilo jeho odsouzení, jež mu zničilo jak osobní, tak i profesionální život...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2015. Přeložil B. Pursík, upravila Jaroslava Medková. Počet stran: 190. ISBN: 978-80-7390-211-7.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Oscar Wilde se narodil roku 1854 v irském Dublinu. Většinu života ale působil v Anglii jako dramatik, básník, prozaik a esejista. Jeho nejvýznamnějším dílem je Obraz Doriana Graye, které veřejnost poprvé spatřila 20. června 1890 díky časopisu Lippincott's Monthly Magazine.

HLAVNÍ POSTAVY:

Dorian Gray - mladý aristokrat, který se velmi zajímá o svůj vzhled; nechce zestárnout, chce být stále mladý a pohledný
Basil Hallward - velmi pozitivně smýšlející malíř; velmi zaujatý Dorianem Grayem
lord Henry Wotton - je společností velmi oblíbený, přestože má dosti pokřivené názory

DĚJ:

Hlavním hrdinou této knihy je Dorian Gray. Svým vzhledem zaujme známého malíře Hallwarda, kterému slouží jako model.

Jednou, když Dorian zase stojí modelem, se dá do řeči s lordem Henrym. Ten má velmi podivuhodné názory, například ten, že krása a mládí hýbou světem. Doriana tyto názory zaujmou a postupně přichází na to, že lord Henry má vlastně pravdu. Je smutný z toho, že obraz, který Basil právě maluje, bude za několik let pouhou vzpomínkou na to, jak byl Dorian za svých mladých let krásný. Proto si začíná celým srdcem přát, aby se veškeré známky stárnutí, všechny jizvy života a vůbec všechny znaky neprojevovaly na něm, nýbrž na jeho obrazu.

Jeho přání je naplněno a Dorian zůstává navždy krásný, mladý a bez jakýchkoliv změn, zato na jeho obrazu se promítají všechny hříchy, které za svůj život spáchal.

Mnohokrát Dorianovi krásná tvář mladíka pomohla, ale mnohokrát mu také uškodila. Když zemřel, objevili ho pod svým obrazem probodnutého. Byl starý a ošklivý, zatímco jeho obraz zářil novotou. Sluhové probodli i jeho obraz, čímž kniha končí.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Dílo Obraz Doriana Graye bylo již mnohokrát zfilmováno, naposledy roku 2009 britským režisérem Oliverem Parkerem (pod názvem Dorian Gray). Dokonce podle této literární předlohy vznikl i muzikál.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zápletku této knihy jsem již viděl v mnoha jiných zpracováních, jako jsou animované seriály atp. Ale nikdy mě žádné zpracování nezaujalo tak jako právě tato kniha. Do čtení jsem se celý ponořil a nemohl přestat.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: DreAmeR, 30.04.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (22)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­