ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gordon Noah (*11.11.1926)

    Bohemia Institut
­­­­

Ranhojič

Autorem historického románu Ranhojič je známý americký spisovatel Noah Gordon, zajímající se o medicínu. Napsal triologii o lékařském rodě mapující jejich osudy během jednoho tisíce let. 1. díl Ranhojič se odehrává v 11. století, 2. díl se nazývá Šaman a odehrává se v letech 1839 až 1864, 3. díl Lékařka probíhá v současnosti.
Kniha Ranhojič je životopisným románem zachycujícím dětství a dospělost smyšleného hrdiny Roberta.
Jeho životní příběh je zasazen do 11. století do Anglie, do raného středověku.
Sirotka Roberta se v devíti letech ujme ranhojič, se kterým Robert procestuje téměř celou Anglii a naučí se od něj základy středověkého léčitelství. Když je Robert dospělý, ranhojič zemře a Robert, protože dosavadní zkušenosti mu nestačí, hledá skutečného lékaře, který by ho vzal do učení. Zjistí, že angličtí lékaři vše řeší pouštěním žilou a že opravdoví lékaři jsou Židé, kteří se vyučili na východě. Dozví se o největším lékaři, který žije - o Avicennovi neboli persky Ibn Sínovi - a rozhodne se, že se u něj vyučí.
Ibn Sína žije v Isfahánu, kde má universitu. A tak se Robert vydá do Persie. Protože jako křesťan by tam studovat nemohl, musí se vydávat za Žida.
Díky milosti od šáha je přijat a může studovat. Studium předpokládá i učení práva, filosofie a náboženství - islámu.
Najde si dva přátele. Během čtyřletého studia v sobě objeví schopnost poznat blízkost smrti nebo stav pacienta pouze podáním ruky, musí bojovat s černou smrtí, stane se přítelem Avicenny i samotného šáha, kvůli kterému se musí účastnit válečného tažení do Indie. Složí zkoušky a stane se z něj hakím (lékař). Je svědkem smrti obou přátel i Ibn Síny.
Vysoké postavení má jen do doby, než je šáh poražen, poté musí utéct zpět do Anglie, kde zakládá svou ordinaci, ale nesmí prozradit, kde studoval, protože by ho upálili jako kacíře. Nakonec se odstěhuje do Skotska, kde může v klidu žít i pracovat.
Robert, syn truhláře, je nesmírně cílevědomý a i přes těžké dětství a spoustu téměř bezvýchodných a beznadějných situací je schopen dosáhnout svého cíle, což málokdo dokáže.
Avicenna, skutečně žijící člověk, který měl nepředstavitelné znalosti, byl nejen skvělým lékařem, ale i fyzikem, filozofem a teologem.

Kniha je rozdělena na několik částí podle zlomových okamžiků v Robertově životě, je psána chronologicky v delších, ale srozumitelných souvětích s přímými řečmi. Autor psal moderním jazykem v er-formě a nepoužíval archaismy, přesto se mu skvěle podařilo přiblížit atmosféru středověku. Dobu, kde náboženství představuje vše. Jen tak mimochodem nás seznamuje se zvyky křesťanství, islámu i judaismu.
Možná pro někoho budou nudná místa s popisy způsobu léčení. Někomu mohou vadit náboženské problémy, kterými se hlavní postavy zabývají, ale do této knihy patří a podtrhují atmosféru doby, ve které život nebyl jednoduchý, protože neměl příliš velkou cenu.
V kostce shrnuté příběhy tohoto jediného člověka mohou znít poněkud nevěrohodně, ale toto nebezpečí se podařilo Gordonovi bravurně zvládnout a předložit tak čtenáři příběh neuvěřitelně uvěřitelný...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Teárlag, 18.03.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Poslední žid
-Ranhojič
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Noah Gordon - Ranhojič

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­