ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (16)

- pětiaktová satirická komedie

Děj se odehrává v malém okresním městečku kdesi v Rusku, kde skoro všichni významnější lidé jsou zkorumpovaní - hejtmanem začínaje, poštmistrem konče.

Hejtmanovi jeho známý pošle dopis, kde mu sdělí, že se k nim do městečka chystá revizor. Od té chvíle jsou všichni jako na jehlách s vědomím, že někde v městečku už je vysoce postavená osoba, která k nim přijela zkontrolovat zdejší poměry. Do role revizora si hbitě stylizují mladého úředníčka, jenž v Petrohradu moc kariéry nenadělal, avšak svým podivným chováním a petrohradským vzezřením je považován okamžitě za revizora.

Chlestakov cestuje z Petrohradu domů se svým sluhou Osipem. Během cesty prohýří peníze od rodičů a ve zdejším hostinci žije již 14 dní na dluh. Jakmile se o jeho podezřelém pobytu dozví hejtman a ostatní důležité osoby města, vydají se okamžitě do hostince představit se "revizorovi". Chlestakov je tímto zájmem hejtmana a radních velice překvapen a přijímá hejtmanovo pozvání na obhlídku zdejší nemocnice, školy apod. Připadá mu milé, že ho jako cestovatele tak vlídně přijímají. Hejtman, aby měl revizora pod dozorem, mu velkoryse nabízí, aby se k němu přestěhoval. Chlestakov stále nechápe, čemu za tolik pozornosti vděčí, ale nijak ho to netíží a flirtuje s hejtmanovou ženou i dcerou, jíž později požádá o ruku. Hejtman se dokonce zaslouží o to, aby Chlestakova připil a ten byl sdílnější - ten se začne nevýslovně naparovat a vychloubat, jak významný v Petrohradě je, že u cara je každou chvíli atd. To všechny ohromí, a tak mají z tohoto revizora opravdu respekt. Proto za ním jednotlivě dochází a Chlestakov, jelikož všechny peníze již prohýřil, si od každého půjčí několik set rublů. To, že mu je ochotně dají, přičítá jejich dobrému charakteru, ale už mu dochází, že ho nejspíše považují za někoho jiného. Rozhodne se proto napsat dopis jednomu svému příteli, aby otiskl v novinách, co se kolem něj děje, a jak jsou všichni kolem hloupí.

Chlestakov na Osipovo naléhání, že už si užili dost, nakonec odjíždí domů. Podplacený poštmistr však dopis rozpečetí a donese hejtmanovi, ten si uvědomí, že všichni naletěli a je velice rozezlen, protože měl již dopodrobna naplánovaný život v Petrohradu jako významný generál. V momentě zjištění, že Chlestakov byl nikdo, požádá vládní úředník z Petrohradu o přijetí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vesper, 14.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (16)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)