ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Mrtvé duše

Kniha je rozdělena na dvě části. Děj se odehrává v Rusku po napoleonských válkách. Gogol kritizuje poměry carského Ruska. Bohužel román nebyl dopsán do úplného konce a v druhé části knihy se objevují "mezery v rukopise". Proto je někdy pro čtenáře těžké se zorientovat.
Hlavní postavou je Pavel Ivanovič Čičikov, člověk "ani tlustý ani hubený", člověk, který se honí pouze za penězi. Začínal jako úředník. Kdykoliv může, podbíhá nadřízeným. To mu vyneslo dobře placené místo v určité komisi pro stavbu nemovitostí. Do čela komise se však dostává osoba, která ho doslova bytostně nesnášela a Čičikovovi nezbývá, než nahrabat si peníze někde jinde. Začíná pracovat jako ruský celník. Zpočátku se tváří jako nepodplatitelný, až je znám jako celník, na kterého si nikdo nepřijde. Vždycky najde pašované zboží. Pašeráci mu nabízejí peníze, ale on je nepřijímá. Čeká až ho povýší, čehož se zanedlouho dočká. Poté se domluví s pašeráky a spolu se svým kolegou nechávají procházet zboží výměnou za úplatek. Když je však na vrcholu blaha, pohádá se se spolupachatelem a ten na něho pošle udání. Čičikov zázrakem vyvázne, ovšem musí začít zase od píky. Je "donucen" přijmout místo právního zmocněnce. Ze své úřední povinnosti má mimo jiné vyřídit zastavení několika set nevolníků u poručenské rady. Čičikov sei opět snaží zbohatnout nečestným způsobem, jezdí po ruských statcích a nakupuje "mrtvé duše" místo zastavení nevolníků. Dokud totiž neproběhne sčítání nevolníků, jsou mrtví vedení jako živí. Počítá s tím, že mrtvé duše předloží jako živé, a s obdrženými penězi uteče jinam.
Tady začíná vlastní děj knihy. Čičikov přijíždí do gubernantského města N. Zanechává vždy v lidech pocit, že je člověk inteligentní s vybraným chováním. Podaří se mu nakoupit "mrtvé duše", ale už ne udržet to v tajnosti. Všichni se předhánějí v tom, kdo ho bude hostit, kdo mu projeví větší přízeň. Těsně poté, co uzavře kupní smlouvy, přijíždí do města stará žena, která mu prodala mrtvé nevolníky. Svědomí jí nedalo a měla strach, jestli náhodou neprodělala. Po městě se z ničeho nic tvoří a rozšiřují klepy, co to je ten Čičikov za člověka a dokonce vymyslí, že má v úmyslu unést dceru gubernátora. Když se to Pavel Ivanovič doví, okamžitě z města prchá.
Druhá část knihy začíná příběhem Ivana Andrejeviče Těntětnikova. Za mlada toužil po vědomostech, za nedlouho ho však všechno omrzelo a uchýlil se na svůj statek. Nedělal téměř nic. Spal, jedl, seděl a díval se z okna, dokonce ani nečetl. Náhle se objevuje Čičikov, právě na jeho statku. Čičikov se mu zalíbí a stráví u něho několik týdnů. Dozví se, že kdysi Těntětnikov jezdil na návštěvy za svým sousedem, generálem Betriščevem a ucházel se o jeho dceru. Kvůli maličkosti se však pohádali a přerušili veškeré styky. Čičikov se nabídne, že za generálem zajede a vše urovná. Zalíbí se i generálovi a dokonce od něho dostane "mrtvé duše". Zde je mezera v rukopise a čtenář se nachází s Čičikovem zase na cestě. Jede za generálovým známým něco vyřídit. Cesta ho ale svede k jinému statkáři, Petru Petrovičovi Kapounovi. U něho se seznamuje s Platonem Michajlovičem Platonovem, mužem který se stále, jak říká sám, nudí. Čičikov mu nabídne, aby nudu zapudil cestováním. Platonov souhlasí a další den vyjíždějí spolu. Jedou za blízkým statkářem Konstantinem Fjodorovičem Konstanžoglem. Konstanžoglo se jeví jako ideál statkáře. Vše mu vynáší. A Čičikov si už už představuje jak se stává téměř jeho duplikátem. Několik verst nedaleko, jiný statkář prodává své zničené a zanedbané panství téměř za pakatel. Čičikov si vypůjčí peníze a statek koupí.
Zde se nachází další mezera v rukopise. Hlavní hrdina se objevuje ve městě, kde nakupuje velmi drahé sukno na svůj nový oblek. Přichází strážník a zatýká ho. Čičikov zřejmě zfalšoval závěť zdejší milionářky, která "odešla do věčných lovišť". V tomto místě kniha, řekl bych, graduje. Vidíme Čičikova, jako materialistického člověka, který se věčně honí pouze za penězi. Po třetí je na dně a jeví se jako nepoučitelný. Na povrch se dostávají veškeré jeho zločiny. Zdejší generálgubernátor se vše dozví a nejradši by ho poslal na Sibiř. Do děje však vstupuje starý, nábožensky založený milionář Afanasij Vasiljevič Murazov, který se za Čičikova přimlouvá. Pavel Ivanovič po několikáté uniká krutému osudu, ovšem pod podmínkou, že se vzdá veškerého majetku a začne žít "nový život".

Autor jemnou satirou kritizuje ruskou společnost, nedodržování práva, snobství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kolax, 12.07.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Mrtvé duše







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)