ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)

­­­­

Píseň o Nibelunzích (3)

- převyprávěl Michael Köhlmeier
- název originálu: Die Nibelungen neu erzählt

Rytířský epos z doby Štaufů, v němž se líčí láska Siegfrieda a Kriemhildy, Siegfriedova smrt a Kriemhildina pomsta.

V Burgundsku panuje král Dankwart. Se svojí manželkou, královnou Ute, mají 3 syny - Gunthera, Gieselhera a Gernota - a dceru Kriemhildu. Po jeho smrti vládnou všichni tři společně. Jsou flegmatičtí a nezajišťují vůbec žádnou bezpečnost své zemi.

Hagen von Tronje je leník (poddaný) těchto tří králů. Miluje Kriemhildu, ale kvůli svému nižšímu stavu nesmí dát nic najevo. Je velice rád, že je Kriemhilda tak moc náročná ve výběru svého manžela, že si nemůže žádného zvolit.

Jedné noci má Kriemhilda sen. Přiletí k ní sokol, který je velice přátelský, ale poté přiletí dva orli a zabijí ho. Řekne to své matce, která jí to vysvětlí takto: "Kriemhilda se seznámí s mužem, jenž ji bude milovat. Později ji štěstí opustí a neštěstí bude opravdu hrozné." Jakmile to Kriemhilda uslyší, rozhodne se uzavřít ve věži a nikdy se za nikoho neprovdat. Pak ovšem přijde Siegfried von Xanten. Kriemhilda ho uvidí ze svého malého okna a zamiluje se.

Siegfried je charakterní a má neuvěřitelnou sílu. Když byl malý, zabil nechtěně býka na pastvině holýma rukama. Otec ho pak poslal do světa a Siegfried se dostal ke kovářům. Jeden z nich se jmenoval Mime a učil Siegfrieda jak krotit svou sílu. Ostatní ho neměli moc rádi, a proto, když měl donést dřevěné uhlí, jej poslali špatným směrem. Došel k rokli, ve které žil drak. Podařilo se mu ho zabít a pak se vykoupal v jeho tuku. Tak se stal nezranitelným, jen na zádech mu přistál list z lípy a pod něj se dračí lůj nedostal. Šel dál a potkal dva krále, Nibelunga a Schilbunga. Hádali se zrovna o zlato. Siegfried měl rozdělit poklad mečem Balmungem, ale ti dva ho pak chtěli zavraždit. V sebeobraně je zabil sám. Zničehonic se tam objevil trpaslík Alberich a požádal ho, zda by mu mohl hlídat zlato během jeho nepřítomnosti. Za to dal Siegfriedovi svůj plášť s kapucí, se kterým se člověk stal neviditelným.

Když přijde Siegfried do Wormsu, ihned se spřátelí s Guntherem a Hagen se začne obávat, že by mohl mít návštěvník na krále příliš velký vliv.
Králové Lüdegast a Lüdeger vyhlásí Burgunďanům válku. Hagen navrhuje pouze obranu, ale Siegfried je proti. A Gunther na něj dá. Na bitevním poli vyjede Siegfried dopředu, aby se podíval, jak to vypadá, chce se otočit a jet zpět, ale pak vidí, že k němu přijíždí jeden muž. Je to Lüdegast. Siegfried bude mluvit pouze s oběma králi naráz, proto přicválá i Lüdeger. Oba jsou ihned odzbrojeni. Později je oba propustí a obdaruje s tím, že se stanou jejich spojenci. Hagen se stane žárlivým a závistivým.

Gunther nemusí Kriemhildu k sňatku se Siegfriedem přemlouvat. Na oslavě (když je opilý) prohlásí, že se ožení s Brünhildou z Islandu. Ta si ovšem vezme jen toho, kdo ji přemůže. Siegfried a Gunther se tedy vydají na Island.

Gunther musí bojovat s Brünhildou, Siegfried si nasadí kouzelný plášť a pomáhá mu. První část boje představuje hod oštěpem, druhá hod kamenným blokem a nakonec skok do dálky v brnění a plné výstroji. Po tomto soupeření, kdy "Gunther" vyhraje, jedou všichni do Burgundska.

Kriemhild a Siegfried se milují vřele a upřímně. Ale Brünhilda nevěří, že je Gunther opravdu tak silný, domnívá se, že podváděl. Sváže ho páskem a on musí celou noc potupně viset u postele. To je samozřejmě pro něj obrovské ponížení a řekne to Siegfriedovi. Další noc přijde Siegfried v plášti do jejich pokoje, obejme Brünhildu a Gunther ji znásilní... Pak si vezme jeden pásek i prsten a odejde. On a Kriemhilda poté odcestují do Nizozemí.

O několik let později je Gunther pozve na návštěvu. Brünhilda pořád Kriemhildě opakuje, jak musí být nešťastná, když se provdala za leníka (Siegfried je pro ni leník, protože jí to tak řekli tehdy na Islandu). Kriemhilda jde k Siegfriedovi a chce po něm ty věci, co předtím té noci vzal. Pak jdou obě královny do chrámu a hádají se, která tam vstoupí jako první. Kriemhilda ukáže pásek a prsten a hezky nahlas řekne, co se před lety stalo.

Hagen požaduje povolení zabít Siegfrieda. Kvůli ponížení před katedrálou ho dostane lehce od Brünhildy i Gunthera. Kriemhilda mu důvěřuje, proto mu vyzradí, kde je Siegfried zranitelný. Gunther, Siegfried a Hagen jdou hledat do lesa vodu, a když si oběť klekne na zem, Hagen ho zabije a ještě je na to pyšný.

Kriemhilda se znovu uzavře ve věži. Guntherovi promine, protože chce svoji nenávist soustředit pouze na jednoho člověka a tím se stane Hagen.

Král Attila pošle markraběte Rüdigera von Bechelarn do Wormsu, aby tam pro něj požádal o ruku Kriemhildy. K překvapení všech si ho vezme. Když si všichni myslí, že její nenávist již pominula, pozve je k nim do Maďarska. Burgunďané vstoupí do velkého sálu, který nechá zapálit, jen Hagen a Gunther jsou svázáni a ušetřeni. Kriemhilda chce zlato po svém manželovi a jen Hagen ví, kde je ukryto. Neřekne to, dokud král Gunther žije. Tak nechá zabít svého bratra. Přesto to Hagen neřekne a zemře také. Když se Attila doví, co se děje, přiběhne a vrazí Kriemhildě meč do hrudi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 08.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Alexandreida, Alexandreida (2)
-Bible, Bible (2), Bible (3), Bible (4), Bible (5), Bible (6), Bible (7), Bible (8), Bible (9), Bible (10)
-Bible - Starý zákon
-Bible a Korán
-Čestmír a Vlaslav (Rukopis královédvorský)
-Dalimilova kronika, Dalimilova kronika (2)
-Epos Beowulf, Epos Beowulf (2)
-Epos o Gilgamešovi, Epos o Gilgamešovi (2), Epos o Gilgamešovi (3), Epos o Gilgamešovi (4), Epos o Gilgamešovi (5), Epos o Gilgamešovi (6), Epos o Gilgamešovi (7), Epos o Gilgamešovi (8), Epos o Gilgamešovi (9), Epos o Gilgamešovi (10), Epos o Gilgamešovi (11), Epos o Gilgamešovi (12)
-Epos o Gilgamešovi (rozbor)
-Jaroslav aneb O velikých bojích křesťanů s Tatary (Rukopis královédvorský)
-Kristiánova legenda, Kristiánova legenda (2)
-Kristiánova legenda (rozbor), Kristiánova legenda (rozbor) (2)
-Kronika tak řečeného Dalimila, Kronika tak řečeného Dalimila (2)
-Legenda o svaté Kateřině, Legenda o svaté Kateřině (2)
-Legenda o svaté Kateřině (rozbor)
-Ludiše a Lubor (Rukopis královédvorský)
-Mastičkář
-Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
-Píseň o Nibelunzích, Píseň o Nibelunzích (2), Píseň o Nibelunzích (3)
-Píseň o Rolandovi, Píseň o Rolandovi (2), Píseň o Rolandovi (3), Píseň o Rolandovi (4), Píseň o Rolandovi (5), Píseň o Rolandovi (6)
-Podkoní a žák, Podkoní a žák (2), Podkoní a žák (3), Podkoní a žák (4)
-První kniha Mojžíšova (Genesis)
-Pygmalion
-Rámájana
-Rukopis královédvorský, Rukopis královédvorský (2)
-Rukopis královédvorský a zelenohorský
-Rukopis zelenohorský, Rukopis zelenohorský (2)
-Satiry Hradeckého rukopisu
-Sindibád (Tisíc a jedna noc)
-Tristan a Isolda, Tristan a Isolda (2), Tristan a Isolda (3), Tristan a Isolda (4)
-Tristram a Izalda
-Tristram a Izalda (rozbor)
-Utrpení Ludmily mučednice
-Záboj, Slavoj i Luděk (Rukopis královédvorský)
-Zbyhoň (Rukopis královédvorský)
-Život svaté Kateřiny, Život svaté Kateřiny (2)
-Život svatého Prokopa
Čítanka-Adam a Eva
-Alexandreida
-Bible
-Čestmír i Vlaslav (Rukopis královédvorský)
-Dalimilova kronika, Dalimilova kronika (2)
-Epos o Gilgamešovi
-Exodus (Bible kralická), Exodus (Bible kralická) (2)
-Hospodine, pomiluj ny!
-Jahody (Rukopis královédvorský)
-Jaroslav aneb O velikých bojích křesťanů s Tatary (Rukopis královédvorský)
-Jelen (Rukopis královédvorský)
-Ktož jsú boží bojovníci
-Kupec a duch (Tisíc a jedna noc)
-Kytice (Rukopis královédvorský)
-Libušin soud (Rukopis zelenohorský)
-Ludiše a Lubor (Rukopis královédvorský)
-Mahábhárata
-Mastičkář
-Naučení Ptahhotepovo
-Oldřich i Boleslav (Rukopis královédvorský)
-Píseň o Nibelunzích
-Píseň o Rolandovi
-Píseň veselé chudiny
-Podkoní a žák
-Skřivánek (Rukopis královédvorský)
-Svatý Václave!
-Záboj, Slavoj i Luděk (Rukopis královédvorský)
-Zbyhoň (Rukopis královédvorský)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
neznámý autor - Píseň o Nibelunzích (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)