ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

West Nathanael (*17.10.1903 - †22.12.1940)

­­­­

Přítelkyně osamělých srdcí

Místo odehrání: USA - New York
Čas odehrání: 2. polovina 20. století
Postavy: Betty, Přítelkyně osamělých srdcí (POS), Marie Masáková, Vilík Masák

DĚJ:

Tento příběh je o muži, který pracuje jako redaktor jednoho časopisu. Odepisuje na dopisy čtenářek, na jejich dotazy a na jejich stížnosti. Většinou se tyto dotazy týkají manželského života, dopisovatelky žádají radu, která by jim pomohla někoho získat nebo jim pomohla zlepšit stávající situaci. Sám redaktor nebo-li Přítelkyně osamělých srdcí (POS) má problém. Myslím si, že má nějaký komplex z dětství. V knize je POS nazván novoanglickým puritánem, který hledá inspiraci u Krista. Jeho nadřízeným je Masák, který si z POS neustále utahuje. Jenže POS je celkem flegmatický, takže si to příliš nepřipouští. Také je milencem Masákovy manželky, která s Masákem není spokojená. POS má však přítelkyni, se kterou má vážnější úmysly. Není si sice jist svými city k Betty, tak se totiž jeho přítelkyně jmenuje, ale přesto se jí zeptá, zda si ho nechce vzít. Betty souhlasí. POS se dostane do psychické krize, ze které se částečně dostane na farmě, kam s Betty odjede. Tato farma patří Betty, která je na ní moc šťastná. POS to sice pomůže, ale úplně se z toho nedostane. V předposlední kapitole se dozvíme, že Betty je těhotná. POS svou krizi ještě nepřekonal, proto s Betty předtím zrušil zasnoubení, ale teď ji znovu požádal o ruku, protože nechtěl, aby šla na potrat. Ona jeho nabídku přijala. POS ji však nemyslel vážně. Poté, co ji odvedl domů, šel k sobě, kde čekal na spasení. Přišel k němu Bůh, který jej po duchovní stránce uzdravil. Ve chvíli, kdy byl spasen, se rozezněl zvonek. POS šel otevřít. Byl to muž, s jehož ženou spal. Nesl noviny, ve kterých se nacházel revolver.

ZÁVĚR:

Velice zajímavý příběh, který je psán osobitým stylem. Samotný námět a následné zpracování je velice zajímavé a neobvyklé. Velice pěkně jsou zde vystihnuty myšlenkové pochody hlavní postavy. Četlo se mi to velice dobře.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Andrea, 01.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Den kobylek
-Přítelkyně osamělých srdcí
Čítanka-Přítelkyně osamělých srdcí
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Nathanael West - Přítelkyně osamělých srdcí

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­