ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Priceová Nancy (*1925)

­­­­

Noci s nepřítelem


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Blíže neurčená současnost, města Manhasset, Montrose a Waterloo v Americe

DĚJ:

Sára Burneyová a Martin Burney působí na první pohled jako ideální pár a zdá se, že i jejich manželství je šťastné. Pod krásnou slupkou se však skrývá PEKLO! Martin je velice zakomplexovaný člověk, kterého neuspokojuje jeho práce. A tak se snaží svou ženu zcela ovládat a za každou její chybu ji hrubě bije. Přesně hlídá, kolik peněz utratí za nákupy, a také je velice žárlivý a často jí vyhrožuje, že pokud si začne s jiným mužem, zabije ji i jejího milence.
Sářina domácnost musí být v naprostém pořádku, vše na svém místě a perfektně srovnané a uklizené, jinak následuje trest. Sára pracuje na částečný úvazek v knihovně. Práce ji velice baví, protože miluje čtení knih.
Když byla s Martinem na dovolené a měla už dost nesnesitelné tyranie, kterou dennodenně zažívala, rozhodla se pro odvážný a velice nebezpečný plán na útěk. Ačkoliv se bála vody (její bratr se totiž kdysi utopil a ona se ho marně pokoušela zachránit), donutil ji Martin, aby jela s ním a ještě s jedním mužem na noční výlet na lodi. Když se loď začala kymácet v prudkém větru a oba muži měli starosti s tím, aby ji ovládli, skočila Sára nenápadně do vody a plavala ke břehu. Navštěvovala totiž tajně kurzy plavání, aby překonala svůj strach z vody. Martin o tom samozřejmě neměl tušení a tak byl zoufalý, že se jeho žena utopila.
Sára mezitím doplavala ke břehu, došla domů, kde se převlékla, nasadila si paruku, skryla všechny stopy, které by nasvědčovaly tomu, že přežila, a protože měla nějaké peníze (které za roky manželství kradla Martinovi), vydala se autobusem na cestu do státu Iowa...
V městě Waterloo si pronajala malý domek a začala konečně žít jako svobodný člověk. Protože byla oficiálně prohlášena za mrtvou, nemohla použít své doklady, číslo zdravotní pojistky, ani vysvědčení ze školy. Vymyslela si proto jméno Laura Prayová.
Podařilo se jí získat práci ošetřovatelky u doktory Channingové, která po autonehodě ztratila zájem o cokoliv a přestala komunikovat. Sára si ji ale časem získala a dokázala jí vrátit chuť do života.
Sářin dům sousedil s domem mladého profesora na univerzitě Bena Woodwarda. Ten se do půvabné,vystrašené Laury zamiloval a dával jí najevo své sympatie. Sára se ale mužů bála a nechtěla začínat nový vztah. Navíc se strachovala, že Martin zjistí, že stále žije a že ji najde... Přesto se nakonec s Benem sblížila a prožívala nejšťastnější chvíle svého života.
Její matka byla slepá a žila v sanatoriu pro staré lidi. Sára jí chtěla zavolat, že žije, ale bála se, že se po ní v sanatoriu bude ptát Martin. Ben se věnoval divadlu a tak Sáru za pomoci falešných vousů a paruky proměnil v muže. Sára tak mohla svou matku navštívit v přestrojení a v Benově autě...
Její manžel Martin si mezitím stále vyčítal její smrt. Našel její deníky, které si psala po dobu manželství a zjistil, jak hrozně se ho bála. Přísahal, že kdyby žila, choval by se k ní lépe. Pak ale náhodou potkal ženu, která mu řekla, že se Sárou chodila na kurzy plavání. Martinovi došlo, že Sára mohla zinscenovat nehodu, aby to vypadalo, že zemřela a ve skutečnosti od něj utekla... Rozhodl se ji zabít, pokud zjistí, že stále žije.
Byl myšlenkou na její dopadení jako posedlý. Dal v práci výpověď a vydal se ji hledat. Číhal v motelu před sanatoriem, kde žila její matka. Zapisoval si poznávací značky aut, které tam přijížděly a sledoval, kdo všechno jde do sanatoria. Jednou vstoupil dovnitř mladý muž a Martin se mezitím dostal do jeho auta a opsal si z technického průkazu adresu majitele. Když mladík odjel, šel Martin do sanatoria a zeptal se, zda Sářinu matku někdo navštívil. Řekli mu, že s ní mluvil onen mladík. Martin si domyslel, že to byl Sářin milenec a vydal se po jeho stopě.
Dorazil do města a viděl Sáru s Benem. Chtěl je zastřelit, ale stále se mu do toho nechtělo. Čekal před Sářiným domem a když k domovním dveřím přišel jakýsi muž, domníval se, že je to její milenec a střelil po něm. Byl to ale mladík, který bydlel ve vedlejším domě a protože byl do Sáry zamilovaný, psal jí anonymní, dost obscénní dopisy. Když Martin uviděl svůj omyl, z místa činu utekl. Zanechal tam ale svou pistoli a podle ní Sára poznala, že je ve městě. Opět se převlékla za muže, vydala se ho hledat v Benově autě a nakonec ho našla v motelu. Martin byl hodně opilý a Sára mu řekla, jak moc jí ublížil. Protože by ji byl zabil, musela ho zastřelit a vše upravila tak, aby jeho smrt vypadala jako sebevražda...

HLAVNÍ POSTAVY:

Sára - velice jemná, inteligentní a sečtělá žena. Bojí se vody, ale strach z manžela ji donutí svou fobii překonat a útěkem se zachránit. Po vztahu s Martinem se bojí lásky i mužů, žije ve strachu a nervozitě. Nakonec ale najde lásku, začne nový život a smrtí svého muže získá svobodu!
Martin - celkem atraktivní a na první pohled sympatický a láskyplný muž. Ve skutečnosti je to ovšem surový a zlý šílenec. Jeho otec se choval ke své manželce ošklivě a to ho poznamenalo; se Sárou pak zacházel, jak to viděl v dětství.
Je zakomplexovaný, neuspokojuje ho jeho práce, a proto si svůj vztek vybíjí tím, že bije svou ženu.
Když zjistí, že Sára možná žije, je schopen udělat cokoliv, aby ji dopadl a pomstil se jí.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka se téměř vžívá do postavy týrané ženy. Ukazuje, jak jsou v podstatě bezmocné, ani policie jim nedokáže pomoci.
Čtenář si uvědomuje, jak strašné je žít v neustálém strachu a s tajemstvím o své pravé totožnosti.

CITÁT Z KNIHY:

Odnesli si kávu a dort na jídelní stůl a posadili se. "Fellini píše o tom, co chce svými filmy dělat," řekla Sára a čekala, až Ben vezme do ruky vidličku. "Říká, že nechce natočit film s dobrým koncem, protože pak lidé půjdou domů a nikdy nezmění svůj život. Na úrovni podvědomí nás dobré konce ohlupují. Domníváme se, že se naše životy obrátí k dobrému, tak jako ve filmu, aniž bychom se o to museli snažit."

"Měla jsem se chovat jako muž od samého začátku," zapsala si, když už zase mohla psát. Její rukopis byl čmáranina, protože měla zápěstí v sádře. "V okamžiku, kdy se začnete chovat jako žena, nejste jako oni, a oni vás mohou mlátit, protože jste jiná. Když s nimi spíte, jste běhna, píča, coura. Když nechcete, jste frigida, jste čubka. Neexistují podobná jména pro muže."

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Viděl jsem dvakrát stejnojmenný film s Julií Roberts, který byl natočen právě na základě tohoto románu. Film se mi velmi líbil, přestože byl hodně smutný a dojemný.
Na čtení této knihy jsem se neuvěřitelně těšil, ale byl jsem z ní trochu zklamaný. Moc mě nezaujal autorčin vyprávěcí styl, možná za to mohl i překlad.
Oproti filmu je děj knihy dost odlišný. Například v knize Sára narafičí manželovu smrt jako sebevraždu, zatímco ve filmu se udá policii...
Nicméně příběh byl velmi zajímavý, ale za literární zpracování hodnotím tuto knihu jen jako dobrou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kosan, 09.01.2006

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Nancy Priceová - Noci s nepřítelem

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­