ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

Bohemia Institut    
­­­­

Tartuffe (9)

Tato hra odhaluje pokrytectví a "svatouškovství" a svou titulní postavou míří proti církvi.

HLAVNÍ POSTAVY:

Orgon - slepě věří Tartuffovi ve všem, co dělá a co říká, tzv. zobe mu z hrsti, vyžene svého syna, dobro Tartuffa je mu milejší než dobro zbytku rodiny (snaha provdat Marianu za Tartuffa); avšak poté, co se dozví pravdu, úplně obrací a Tartuffa vyhání
Tartuffe - svatoušek, neustále se přetváří, myslí jen na své dobro a touží pouze po zisku

OBSAH:

Hlavní postavou Moliérovy komedie je pan Orgon. Ten k sobě do domu přijme Tartuffa, jehož si oblíbil díky jeho navenek ušlechtilému vystupování a hrané obrovské zbožnosti. Orgon se do Tartuffa úplně zblázní, cokoliv Tartuffe řekne, je svatá pravda, vše vrcholí tím, že Orgon se rozhodne Tartuffovi dát svůj dům a svoji dceru Marianu za manželku, přestože ta si má vzít Valéra.

V pravém světle se ukáže Tartuffe až ve výstupu, kdy vyzná lásku Elmíře, manželce Orgona, ta jej ale odmítne, avšak také se rozhodne nic neříci Orgonovi. Takové rozhodnutí ale neudělá Damis, syn Orgona, který vše sledoval schován za záclonou. Vše řekne Orgonovi, ač je za to sám vyhnán z domu, protože mu Orgon nevěří.

Protože Orgon nechce, aby na něj byl Tartuffe naštvaný, daruje mu celý svůj dům. To už je moc i na Elmíru, a tedy přesvědčí Orgona, že Tartuffe je skutečně hamižný a neustále se přetvařující. Elmíra si nechá zavolat Tartuffa a začne jej svádět, to všechno sleduje Orgon zpoza stolu. Elmíra říká Tartuffovi, že jej má ráda, a to předchozí odmítnutí byl jen ženský rozmar. Tartuffe uvěří pouze tehdy, až mu ukáže důkaz své lásky. To je moc na Orgona, který vylézá ze svého úkrytu a vyhání Tartuffa už z jeho vlastního domu. Tartuffe si jde stěžovat, stráž jde tedy zatknout Orgona, ale nakonec se ukáže, že zatýká Tartuffa, protože král poznal, co je zač a nenechal by přece zavřít nevinného Tartuffa. Valér si vezme Marianu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 01.05.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­