ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Škola manželů

  • komedie o 3 dějstvích

Dvěma bratrům, Sganarelovi a Aristovi, byly svěřeny do péče dvě sestry. Sganarelovi Isabella, Aristovi Leonora.
Každý však tu "svou" vychovával jinak. Mladší Sganarel Isabellu nikam nepouští, zakazuje jí plesy, slavnosti, hezké šaty, zdobení... A to v touze, aby z ní vyrostla domácí puťka, která mu bude jako žena sloužit, obdivovat ho a zachová mu věrnost.
Starší Arist nechává Leonoře mnohem více volnosti a dá jí, co si přeje a o co si jenom řekne.
Tyto odlišnosti Sganarela popouzejí a bratra za lehkomyslné vedení svěřené Leonory přísně kárá, ten si však stojí za svým, že volnost je lepší než vězení.
A ukazuje se, že měl pravdu. Isabella si zamilovala mladíka, který sledoval všechny její cesty, kdykoliv někam šla - Valera. Sganarela obalamutila, předstírala uraženou ctnost a využívala jeho ješitnosti. Formulovala svoje řeči tak, aby si Sganarel myslel, že ho miluje a muže, který ji sleduje, nenávidí, ale ve skutečnosti tak předala zprávu Valerovi o pravém opaku.
Nakonec se dala s Valerem tajně oddat. Sganarel si až do poslední chvíle myslel, že to Leonora si bude Valera brát, proto jí nebránil a těšil se, jak bude triumfovat nad bratrem.
Když pravda vyjde najevo, je Sganarel zdrcen tím víc, že Leonoře se omrzely plesy a dala nakonec přednost manželství s Aristem.

CITÁT Z KNIHY:

Scéna XIV.
Isabella, Sganarel, Valer, Ergast (sluha)
pozn. Isabella mluví. Sganarel si stále myslí, že ho miluje, Valer však ví, že milostná slova jsou pro něj.
Isabella:
Svobodnou volbou jsem přilnula sama k muži,
k němužto láska má se s mojí úctou druží -
pro druhého jen hněv a odpor v duši cítím
a jeho protivných něžností se štítím. (...)
Ten koho ráda mám, ať z beder mých již sejme
tu tíž, by druhému to bylo zcela zřejmé,
že marny naděje, kdy nejblíž se mu hodí,
ať sňatkem z těchto muk a běd mne vysvobodí!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 22.05.2009

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Škola manželů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­