ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (3)

Divadelní hra o 3 dějstvích odehrávající se roku 1670 v Paříži. Je založena na sobectví Harpagona, který chce co nejvíce peněz pro sebe a neohlíží se přitom na city okolí a ani svých dětí Elišky a Kleanta. Oba se zamilují. Eliška do Valéra, sluhy v Harpagonově domě, a Kleant do krásné, ale chudé Mariany. Když se děti odhodlají říci o svých citech otci, překvapí je jinými plány, které očekává, že je jako poslušné děti splní. Jako první se ptá Kleanta, jestli pak zná Marianu a co si o ni myslí. Nic netušící Kleant odpovídá v jeho prospěch. Vše pochopí až ve chvíli, kdy mu otec oznámí, že si ji chce vzít. Od Elišky očekává, že se provdá za pana Anselma, který je ochoten vzít si ji bez věna. Kleanta chce oženit s bohatou vdovou. Eliška otcův návrh odmítá a na rozsouzení přichází Valér. Eliška souhlasí, že udělá, co řekne. Ten mluví ve prospěch Harpagona. V rozhovoru s Valérem Eliška zjišťuje, že šlo jen o lest, která by je mohla dostat blíže k otcově souhlasu ke sňatku. Kleant se mezitím pokouší sehnat peníze, aby mohl otci překazit plány a oženit se s Marianou. Ze zoufalství je ochoten půjčit si peníze od lichváře, který si klade vysoké nároky. Posléze zjišťuje, že onen lichvář je ve skutečnosti jeho vlastní otec. Do jejich domu v podvečer přichátí dohazovačka Frosina s Marianou. Očekává za tuto službu nějaké peníze, ale Harpagon ji jen poděkuje, což Frosině samozřejmě nestačí. Při setkání Mariany a Kleanta se Harpagon cítí nejistě, a tak využívá lesti, aby zjistil, jak se věci doopravdy mají. Kleant se přiznává k lásce k Marianě. Otec ho vyhání z domu. Eliška je zoufala ze svatby s panem Anselmem, jež má být již večer. Na radu Valéra je připravena předstírat nemoc, aby svatbu oddálila. Před zásnubní hostinou Harpagon zjišťuje, že mu kdosi odcizil truhličku se třiceti tisíci, kterou měl zakopanou na zahradě, aby ji nikdo nenašel. Je vzteky bez sebe a volá komisaře. Jakub při výslechu nařkl z nenávisti Valéra. Ten neví, o co se jedná a přiznává se k lásce k Elišce. Později se ukáže, že pan Anselm je ve skutečnosti otec Valéra a Mariany, jež je od sebe odloučila námořní katastrofa, a staví se za jejich city. Harpagon dostal na vybranou. Buď povolí sňatek Valéra s Eliškou a Mariany s Kleantem, a nebo už nikdy své peníze neuvidí. Z chamtivosti volí peníze. Kleantův sluha mu truhličku s penězi vrací.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jeannie Kelly, 18.08.2003

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­