ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (29)

Lakomec je klasicistní charakterová komedie o pěti jednáních, která realisticky odráží život obyvatel Paříže v 17. století (přesně se děj odehrává v roce 1670).
Za předlohu této hry je považována Komedie o hrnci od antického dramatika Plauta.

OBSAH:

Hlavním hrdinou je lakomý vdovec, obchodník a lichvář Harpagon, jehož chtíč po penězích dosahuje takových hodnot, že dokonce plánuje co nejvýhodnější sňatek svých dětí, a to proti jejich vůli. Pro svou dceru Elišku vybral za vhodného ženicha postaršího bohatého šlechtice Anselma, pro syna Kleanta zvolil bohatou vdovu. Sám se přitom hodlá sobecky oženit s krásnou a mladou Marianou, jež je velmi chudá a stará se o svou nemocnou matku. V jeho úmyslech mu pomáhá dohazovačka Frosina.

Eliška a Kleant mají však jiné plány. Eliška je až po uši zamilovaná do otcova správce Valéra, jenž Harpagonovi na oko podlézá kdykoli se mu to hodí, a Kleant má v úmyslu požádat o ruku otcovu vyvolenou - Marianu. Kleantova volba se pochopitelně nelíbí Harpagonovi. Při jejich hádce ukradne sluha Čipera na Kleantův příkaz otcovu pokladničku s mnoha tisíci dukátů. Harpagon rázem ztrácí smysl svého života a jeho jedinou touhou se stává dostat peníze zpět. Je dokonce tak zoufalý, že chce za svou ztracenou truhlu vyměnit i Marianu.

Nakonec vyjde najevo, že Mariana a Valér jsou sourozenci a jejich otcem je Anselm. Všichni jsou tak nakonec šťastní - Harpagon má zpět své zlaťáky a oba mladé páry si mohou nerušeně říci ano.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon je tragikomickou postavou. Představuje důkaz o tom, že peníze jsou schopny zničit charakter člověka. Je schopen pro své peníze čehokoli, protože pro něj znamenají jediný smysl života.
Jeho pravým opakem je Kleant, jemuž se příčí otcova přehnaná láska k penězům.

NADČASOVOST DÍLA:

Moliérův Lakomec je velmi nadčasový - je aktuální v každé době, jelikož touha po penězích lidstvo snad nikdy neopustí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Komedie se mi velmi líbila, vyvolávala ve mne velmi protichůdné pocity. Na jednu stranu jsem se při mnoha scénách musela smát, na druhou stranu jsem neustále musela přemýšlet nad tím, čeho jsou někdy lidé pro bohatství schopni. Bohužel mi Harpagonovo chování nepřišlo jako přehnané za účelem posílení komediálnosti hry, naopak se mi zdá, že v dnešní době je obdobné chování takřka normální.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 19.11.2011

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (29)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­