ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (28)

Děj se odehrává v Paříži roku 1670. Jedná se o komedii o pěti dějstvích.

OBSAH:

Na začátku příběhu se domlouvá Eliška, Harpagonova dcera, s Valérem, že se vezmou a hodlají to oznámit otci. Kleantes, Harpagovnův syn, si chce vzít mladou krásnou dívku Marianu.
Když to chtějí Harpagonovi povědět, řekne jim, že pro ně sám našel budoucí partnery. Elišce Anselma, bohatého muže, jenž je ochoten si ji vzít bez věna, což se lakomému Harpagonovi nejvíce zamlouvá. Řekl svým dětem, že se zamiloval do Mariany (do stejné dívky jako Kleantes) a že si ji chce vzít. Valér, protože se od začátku snaží Harpagonovi zalíbit, souhlasí se vším, co Harpagon řekne či udělá. Proto se naoko přimlouvá k tomu, aby si Eliška vzala Anselma.

Kleantes pověřil sluhu Čiperu, aby mu sehnal člověka, od něhož by si mohl půjčit peníze na věno pro Marianu. Nakonec se ukázalo, že to bylo domluvené s Harpagonem.

Harpagon pověřil služebnou Frosinu, aby se seznámila s Marianou a vylíčila ho v co nejlepší barvě. Frosina toho zneužívá, podlézá Harpagonovi a snaží se z něho vymámit nějaké peníze. Harpagon o tom však nechce ani slyšet a plánuje, že večer provdá svoji dceru za Anselma.

Harpagon pozve Marianu, ona se ho však zděsí a Harpagon se jí zprotiví. Pozná Kleanta a oba se otci vysmívají, on to však nechápe. Při chystání večeře kuchař nabízí menu, Harpagon ho však zarazí a vynadá mu, aby tolik nerozhazoval. Do toho vstoupí falešný Valér a opět mu podlézá.

Klenates se neustále hádá s Harpagonem kvůli Marianě. Frosina se rozhodla, že bude držet s dětmi a pro jejich šťastnou lásku udělá cokoliv. Čipera ukradne Harpagonovi jeho truhlu s penězi a Harpagon je připraven udělat vše pro to, aby ji našel.

Harpagon začal vyšetřovat ztrátu pokladničky a obviňuje všechny, i svoje děti. Ukázalo se, že Mariana a Valér jsou sourozenci a že Anselm je jejich otec.
Kleantes využije ztracené truhly a řekne otci, že pokud mu povolí sňatek s Marianou, dostane peníze zpět. Harpagon mu to dovolí jen proto, že chce své peníze nazpátek.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon - lakomec
Kleantes - Harpagonův syn
Eliška - Harpagonova dcera
Valér - bojuje o Elišku
Mariana - Valérova sestra, chce Kleanta, Marianu chce Harpagon
Anselm - Valérův a Marianin otec; Harpagon chce, aby si vzal Elišku
Frosina - dohazovačka
Čipera - Kleantův sluha

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: veronika001, 08.02.2011

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (28)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­