ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (26)

Jedno z nejhranějších děl mistra francouzské komedie.

Jedná se o divadelní hru, v níž hlavní postavu ztvárňuje bohatý vdovec Harpagon. Svoje bohatství shromáždil nečestným způsobem - jako lichvář, který půjčoval peníze za vysoký úrok.
Celé své jednání a chování podřizuje pouze penězům. Chce, aby se jeho syn Kleant oženil s bohatou vdovou, dcera Elišku chce zase provdat za boháče Anselma, jenž je starý a bohatý. Jenže syn Kleant miluje Marianu, jíž si chce Harpagon vít sám a Eliška miluje Valéra...
Pak Harpagon zjistí, že se mu ztratila je skříňka, ve které měl všechny své peníze. Podezřívá každého, služebnictvo i své děti, že mu peníze ukradli. Peníze mu však schoval jeho sluha.
Nakonec vyjde najevo, že Mariana i Valér jsou oba dětmi boháče Anselma, a tak Harpagon souhlasí, aby byla svatba, protože Anselm všechno zaplatí, a Harpagon dostane zpět své peníze...

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor se zaměřil na zdůraznění vlastností člověka, jehož zcela ovládly peníze. Hra obsahuje zároveň humorné prvky i kritiku vlastní postavy Harpagona.

POZNÁMKA:

Ve starších překladech je pro dceru Harpagona použito jméno Elisa, v překladu z roku 2008 je použito jméno Eliška.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 24.11.2010

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (26)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­