ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

    Bohemia Institut
­­­­

Lakomec (22)

- komedie o pěti dějstvích

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Harpagon - typ člověka, pro kterého znamenají peníze absolutně vše, jsou mu důležitější než rodina, než cokoliv jiného; jakmile ztratí peníze, propadá bláznovství, neboť jedině peníze jsou jeho smyslem života; vydělává si lichvou
Kleantes - syn Harpagona, je zamilovaný do Mariany, úplný opak Harpagona, nesnáší jeho touhu po penězích, sám si musí půjčovat, aby měl na pěkné oblečení
Mariana - chudá dívka, která nezná svého otce, avšak má nemocnou maminku, o níž se láskyplně stará; miluje Kleanta

OBSAH:

Harpagon, nenapravitelný sobec, co se týká peněz, se rozhodl, že si vezme za ženu chudou dívku Marianu. Po ní ale touží i Kleant, jeho syn. Protože je Mariana chudá, chce syna provdat za vdovu, která je právě na rozdíl od Mariany bohatá.
Harpagon má ještě dceru Elišku, jíž chce zase provdat za bohatého Anselma, avšak Elišce se to příčí, neboť miluje Valéra.
Situace se vyhrocuje, když Kleantův sluha Čipera ukradne Harpagonovi 30000 dukátů. Čipera je dá Kleantovi, který je ochoten je vrátit otci pod podmínkou, že si bude moci vzít Marianu. Při výsleších se ukáže, že Mariana i Valér jsou děti Anselma, tedy jsou bohatí. Harpagon nic nenamítá, a tedy si Valér bere Elišku a Kleant Marianu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 01.05.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (22)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­