ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Urban Miloš (*04.10.1967)

­­­­

Sedmikostelí: Gotický román z Prahy

Strašidelný román odehrávající se v Praze. Série vražd je obestřena mystickým tajemstvím, starým možná několik století.
Nad Prahou se skláněl stín podzimu, když podle tajného rozpočitadla začali umírat lidé. Kdo bude další oběť? A kdo je vrah? Blázen, jenž se mstí za hříchy spáchané na svatých památkách z doby gotické? Ve hře je rytíř fanatik, který se snaží zachránit sedmero kostelů a nahlédnout do minulosti pomocí Květoslava, neschopného policisty, člověka s tajemným darem a nadáním. Vše je tajemství, záhadné a děsivé, vše má souvislosti staré několik století...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2001 (2. vydání). Ilustroval Pavel Růt. Počet stran: 327. ISBN: 80-7203-350-6.

OBSAH:

Román Sedmikostelí originálního českého autora Miloše Urbana má přídomek Gotický román z Prahy. Je to spíše napínavý detektivní román zasazený do současnosti, který vytváří určité tajemno glorifikací středověku, gotických chrámů a jejich významu.

K ději samotnému je třeba říci, že je vyprávěn ústředním hrdinou Květoslavem Švachem, jenž se zaplete do případu děsivých vražd v oblasti Nového města pražského.
Švach je obdivovatelem středověkého stylu života a s až romantickým nádechem sní o tom, že by sám nejraději v té době žil. Postupně se seznamuje s tajemnou postavou rytíře Gmünda z Lübecku, jenž s ním sdílí obdiv ke gotické architektuře a odpor k moderní době plné technologií a funkcionalistické architektury.
Postupně začne v příběhu přibývat krutých a nepochopitelně provedených vražd zdánlivě nevinných lidí a jediný Švach pomalu přichází věci na kloub...

Pointa knihy se v jejích posledních stránkách stále více rýsuje a je sice překvapivá, ale více méně očekávatelná.

KOMPOZICE:

Co se týče kompozičních stylů vyprávění, autor prolíná líčení přítomnosti, které často jakoby pozastavuje popisem architektonických prvků novoměstských staveb, s retrospektivními vzpomínkami Švacha například na své dětství a dospívání. Také jsme svědky líčení středověkých událostí, které nám zprostředkovává Švachova "schopnost" blouznit o méně známých historických skutečnostech.

Celkově postava hlavního hrdiny působí depresivně, stejně jako celkové vyznění knihy a jejího otevřeného konce.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: hanspe, 20.04.2012

    Brigda
­­­­

Diskuse k výpisku
Miloš Urban - Sedmikostelí: Gotický román z Prahy

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­