ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

­­­­

Žert (7)

Společenský román odehrávající se na počátku 60. let 20. století je věnován generaci poválečné mládeže, která byla více či méně zasažena politickými událostmi po roce 1948.
Hrdinou je čtyřicetiletý vědecký pracovník, který formou vnitřního monologu vypráví tragikomický příběh svého života. Vrací se a prodlévá na jeho klíčových bodech, evokuje své vlastní pocity i celkovou atmosféru doby a dokáže vidět minulost v její tragické i směšné rozporuplnosti. Do jeho osudu zasáhlo několik lidí, kteří se později náhodou setkávají na jihomoravské národopisné slavnosti, kde jejich vztahy krystalizují.
Kniha usiluje o zhodnocení a filozofický přesah událostí a společenské atmosféry let 1948-1964 a je významným přínosem české literatury.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Atlantis v Brně roku 2007 (7. vydání). Doslov napsal Zdeněk Kožmín. Počet stran: 366. ISBN: 978-80-7108-287-3.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ludvík - hlavní hrdina
Pavel - klikař, vyčůraný
Lucie - krásná a tajemná dívka

OBSAH:

Ludvík dříve miloval jistou Markétu, jež byla o rok mladší. Když odjela na nějaké politické školení, posílala nadšeně Ludvíkovi dopisy. On jí jednou napsal: "Optimismus je opium lidstva, zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Ludvík." Markéta pak už Ludvíkovi neodepisovala...

Když se Ludvík vrátil zpět do svazu, zjistil, že si ten pohled všichni čtou. Byl ze svazu vyloučen, a to i svým nejlepším přítelem Pavlem Zemánkem, jenž měl ve svazu dosednout na jeho záviděníhodné postavení. Tak se Ludvík dostal na vojnu, kde byli vojáci, odpůrci komunismu. Tvrdě tam pracoval a našel si i kamarády. Například Honzu, kterého věznili, protože tajně pašoval vojáky ven, nebo třeba Stáňu - ten se oženil a zanedlouho začal svou manželku podezírat, že ho podvádí. Byl vězněn za útěk a opuštění povinností.

Ludvík se seznámil s Lucií, kterou vídával pouze v době svých vycházek, které bohužel neměl často. Lucie s ním ale nechtěla spát, i když kvůli ní utekl. Vyhodil ji tedy z bytu svého kamaráda a ona se přestěhovala. Ludvík tak zůstal sám. Za útěk mimo vycházky dostal tři roky navíc. Nakonec se z něj stal vědec.

Po trestu se vrátil do rodného města, kde už ho čekala Helena Zemánková, manželka Pavla Zemánka, která šla s Ludvíkem udělat rozhovor. Pomsta Zemánkovi proběhla hladce, Helena se s Ludvíkem vyspala. Pak mu ale řekla, že už s Pavlem několik let nežije a že jejich vztah bere vážně.
Na druhý den potkal Ludvík Pavla s krásnou slečnou, který se choval jakoby nic. Když pak Ludvík řekl Heleně, že je konec, chtěla se otrávit, ale vzala si jen projímadlo.

Pak Ludvík potkal Jaroslava, s nímž se už pár let nebavil, a zeptal se ho, jestli může hrát v jeho kapele. Jaroslav souhlasil, a tak hráli po hospodách, nakonec ale Jaroslav dostal infarkt.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: De.eN, 18.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Žert (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­