ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

­­­­

Směšné lásky (6)

Povídky vyprávějí o lásce zasazené do komických souvislostí, respektive pojednávají o tom, co lidé v komických souvislostech pokládají za milostný vztah.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Radioservis v Praze roku 2008 (audionahrávka). Obsahuje povídky: Nikdo se nebude smát; Zlaté jablko věčné touhy; Falešný autostop; Symposion; Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým; Doktor Havel po dvaceti letech; Eduard a Bůh; Já truchlivý Bůh.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Falešný autostop
Povídka je o mladém páru, který v příběhu není nijak pojmenovaný. Jedou spolu na dovolenou do předem zamluveného hotelu a mají tam spolu strávit čtrnáct krásný dní. Jenže pak si řeknou, že by si mohli cestu trochu okořenit a domluví se, že chlapec dívku vysadí na toaletu a během té chvíle se dívka "promění" ve stopařku, jež chce chlapce svést a začne s ním tak hrát erotickou hru. V té chvíli se z dívky stává jiný člověk, protože ve skutečnosti je dost stydlivá a upejpavá a nejednou jí nedělá potíže popisovat mu nejintimnější věci. Normálně by mu neřekla ani, že se jde vyčůrat, teď se chová skoro jako prostitutka. Její proměna se ale ani jednomu z nich nelíbí. Jenže to nikdo neřekne nahlas. Dívka dál hraje svou roli a chlapec její hru přijímá. Ale hra dojde tak daleko, že oba začnou žárlit na to, zda se takhle nechovají, pokud zrovna nejsou spolu. Zda by byli schopni se podvést nebo si vzít prostitutku... Nakonec se spolu pomilují, protože to hra žádá. Dívka ale nechce a pláče. Pak si uvědomí, že spolu musí strávit ještě čtrnáct dní a navzájem se zprotivili.

Já, truchlivý Bůh
Adolf se zamiloval do dívky jménem Jana. Jenže Jana o něj neměla zájem. Chvíli jeho poklony zneužívala a přijímala jeho květiny. Pak ale Adolf pochopil, že ho nikdy nebude mít ráda a přemluvil svého přítele Bulhara, aby si hrál na bulharského umělce a dívku svedl. Chce prokázat kamarádovi laskavost a přitom něco mít z toho, že s ní bude v posteli. Nakonec ale na kamaráda žárlí. Chtěl se Janě pomstít, když jí namluvil, že kamarád je hudebník, ale naopak se pomstil sám sobě, protože mu došlo, že Janu stále miluje.

Eduard a Bůh
Eduard je vystudovaný učitel a zamiluje se do křesťanky Alice. V době komunismu je to ale velice nebezpečná věc. A ředitelka školy, v níž pracuje Eduard, to velice dobře ví. Ředitelčinu vypočítavost zase zná Eduardův bratr, jenž studoval stejnou pedagogickou fakultu jako Eduard, akorát mu studium překazila mladá ředitelka, která s ním dříve také studovala. Brečela totiž v den Stalinovy smrti a on se jí vysmál.
Eduard chce svou dívku Alici po všech tělesných stránkách, ale ona tvrdí, že nikdy nesesmilní. Kvůli tomu se Eduard rozhodne, že s ní začne chodit do kostela a bude si hrát na věřícího. Nakonec ho to ale natolik strhne, že i když se mu Alice nakonec skutečně oddá, už se mu nelíbí, protože porušila své pravidlo a zradila Boha.
Mezitím si ředitelka všimne, že Eduard chodí do kostela a udělá mu přednášku, že takové lidi ve škole zaměstnávat nemůže. Pak ale Eduard zkusí své zbraně a ředitelku i přes to, že se mu vůbec nelíbí a nepřitahuje ho, svede. Přes to všechno zůstane věřícím.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Yanny, 15.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Směšné lásky (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­