ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

­­­­

Směšné lásky (2)


Nikdo se nebude smát
Výtvarný teoretik má uveřejnit v jednom časopise posudek na práci pana Zátureckého, ovšem nechce ho zranit, protože jeho práce je hodně špatná. Pan Záturecký na něho naléhá, chodí za ním i na univerzitu, kde přednáší. Proto se nechá svou sekretářkou zapírat a přesune si tajně své přednášky. Ovšem dalšímu setkání nebylo vyhnutí. Tentokrát ale obvinil pana Zátureckého z obtěžování jeho přítelkyně Kláry, která s ním nepřihlášeně žila v podnájmu, protože ho jednou hledal doma a on tam nebyl. To vzbudilo další pronásledování, tentokrát manželkou pana Zátureckého. Té se ovšem také vyhýbal, jak mohl. Ona dokonce zjistila, kde Klára pracuje a Klára měla velký strach, jak to dopadne. Nechápala, proč nemůže jednoduše říct, že ta práce je špatná. Nakonec to ale řekl alespoň manželce pana Zátureckého, ale díky této milosrdné lži ztratil Kláru, zaměstnání i pevnou půdu pod nohama.

Zlaté jablko věčné touhy
Martin měl mladou ženu, o které říkal, že ji velmi miluje a bojí se o ni, ale i přesto sváděl každý den několik žen a k takovému životu donutil i svého nejlepšího kamaráda, který poznal, že by Martin v podstatě svou manželku nepodvedl, jen si chce udržet své mládí.

Falešný autostop
Mladý pár měl před sebou čtrnáct dní dovolené. Na benzinové pumpě si dívka odskočí a poté si oba začnou hrát na řidiče a stopařku. Mladík dokonce změní cíl cesty a dostanou se do nějakého hotelu. Stále hrají hru a mladík se k dívce chová jako k prostitutce, i když ona chce několikrát hru přerušit. Dokonce spolu prožijí milování, při kterém jsou si úplně cizí a on ji za to dokonce zaplatí. Když mladík usíná, slyší jen vzlyky a pláč své dívky.

Symposion
Při noční službě v nemocnice se sejde doktor Havel, sestra Alžběta, mladý Flajšman, doktorka a primář, se kterým měla doktorka poměr. Udělají si malý večírek a sestra Alžběta se snaží imaginárním striptýzem získat doktora Havla, který se k ní ovšem chová chladně. Proto se Alžběta urazí a odejde pryč. Primář ale Flajšmanovi namluví, že odešla kvůli němu a proto Flajšman také odejde a najde sestru Alžbětu otrávenou plynem. Včas ji ovšem zachrání. Flajšman si myslí, že se chtěla kvůli němu zabít, a proto ji druhý den navštíví a řekne jí, že ji má rád. Ovšem o žádnou sebevraždu nešlo. Alžběta jen usnula, když si vařila kávu.

Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvím
Potkají se po 15 letech a on ji pozve k sobě domů. Jemu je 35 let a ona je o 20 let starší. Za jeho studentských let byli milenci a i teď jí prozradí, že by se s ní rád vyspal. Ona rozhořčena z toho, že zapomněla prodloužit lhůtu manželova hrobu, nejdříve odmítá, ale poté podlehne.

Doktor Havel po dvaceti letech
Doktor Havel odjel do lázní, kde se snaží zapůsobit na několik žen, ale bez úspěchu. Až když ho přijede navštívit jeho mladá krásná manželka, známá herečka, začnou si ho všichni všímat, zejména ženy, i ty, které ho předtím odmítli. Mezitím dává doktor Havel rady mladému redaktorovi, který chtěl udělat rozhovor s jeho manželkou. Jeho nynější dívku zhodnotí Havel jako nezajímavou a místo toho mu naznačí, jak krásná je doktorka Františka. Redaktor proto neváhá, vyhýbá se své dívce a svede doktorku.

Eduard a Bůh
Eduard se zamiluje do dívky, která veškerou svou víru věnuje bohu a odmítá Eduarda po fyzické stránce. Proto Eduard prostuduje křesťanské knihy, začne chodit do kostela a předstírá, že také věří v Boha. To se ale nelíbí vedení školy, kde pracuje, a proto Eduard začne spát s ředitelkou. Když se jeho dívka dozví, že ani před vedením školy nezapřel svou víru, začne ho vnímat jako hrdinu a oddá se mu. Ale Eduardovi se nelíbí, že zradila svého Boha, a tak se s ní rozejde a nadále se stýká s ředitelkou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 21.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Směšné lásky (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­