ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Waltari Mika (*19.09.1908 - †26.08.1979)

­­­­

Egypťan Sinuhet (15)

  • podtitul: 15 knih ze života lékaře

Poslyšte příběh ze starověkého Egypta 13. století před Kristem. Příběh muže, někdejšího novorozence poslaného po Nilu v malé lodičce spletené z ptáčnických uzlů, jenž se stal ve své zemi slavným a vstoupil do dějin. Nikdo nebyl tak blízko bohům ani smrti, faraonově přízni ani jeho zatracení jako právě Sinuhet. Jako lékař chtěl pomáhat výhradně chudým, láska k proradné Nefernefernefer jej stála vlastní čest i veškerý majetek...a málem také život. Slyšte životní příběh tohoto neobyčejného muže.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2011 (9. vydání tamtéž). Z finského originálu Sinuhe egyptiläinen přeložila a vysvětlivky napsala Marta Hellmuthová. Ilustroval Vladimír Tesař. Počet stran: 830. ISBN: 978-80-86922-38-6.

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Egypťan Sinuhet je historický román z doby starého Egypta od finského autora Miky Waltariho. Kniha byla poprvé vydána ve Finsku v roce 1945 a jedná se o jeho nejznámější dílo. Hlavní postavou knihy je Egypťan, kterého jednoho dne najde manželský pár, a protože nemohou mít děti, novorozence adoptují a dají mu jméno Sinuhet...

DĚJ:

Sinuhet chce stát vojákem, aby nemusel umět číst a psát, ale díky rozhodnutí jeho otce se změní a stane se lékařem jako on. Potom se dostane do Domu života, kde léčí lidi a stále se zlepšuje, ale protože má spoustu pochybností o léčebných metodách, odejde.

Sinuhet náhodou narazí na překrásnou dívku se jménem Nefernefernefer, do které se velmi zamiluje. Sinuhet má z Nefernefernefer trochu strach, neboť si myslí, že ho o vše připraví. I přesto ho dívka natolik očaruje, že jí Sinuhet dá všechen majetek svůj i svých rodičů včetně hrobu, který si rodiče zřídili.

Po pár dnech se Sinuhet dozví, že jeho rodiče spáchali sebevraždu. Aby jeho rodiče měli alespoň nějaký posmrtný život, přihlásí se do Domu smrti, aby je pohřbil. Potom Sinuhet z Domu smrti odejde, ale protože už dál nemůže zůstat v Egyptě, utíká se svým otrokem Kaptahem do Sýrie.

Mezitím je v Egyptě nový faraon Achnaton, který nevěří v boha Amona, a tak prosazuje, aby byl jediný bůh, a to Aton. Z tohoto důvodu se po nějaké době začne lidstvo bouřit a protestovat proti Atonovi.

V Sýrii získá Sinuhet zpět své postavení a bohatství, protože velmi vyniká v léčení lidí. Jelikož Sinuhet nechce zůstávat v Sýrii, odchází do Babylonu. Tam se seznámí s krásnou otrokyní Mineou a utíkají spolu do jejího domova na Krétu, kde však Sinuhet o Mineu přijde, a tak je opět smutný a odjíždí zpět do Egypta.

Ke konci knihy se Sinuhet shodou náhod dozví, že byl poslán po Nilu z královského paláce a že je starší bratr nynějšího faraona, takže on sám by měl vládnout. Potom ale usoudí, že by faraonem být nechtěl.
Na úplném konci knihy Sinuheta pošlou do vyhnanství, kde napíše tuto knihu.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Sinuhet byl člověk se zajímavými vlastnostmi. Zdálo se mi, že vždy, když mu někdo něco poradil, on udělal pravý opak. Tím pádem udělal hodně špatných rozhodnutí, například v části s Nefernefernefer, a tak jsem ho moc rád neměl. Na druhou stranu, když zrovna mohl, snažil se dělat dobré věci pro lidi, aby si nezkazil život úplně, a to se mu celkem dařilo. Otroka Kaptaha jsem rád měl, neboť přemýšlel logicky a dělal rozhodnutí, která pomohla jemu, ale i někomu jinému.

Kniha byla střídavě dobrá a špatná. Na knize se mi nelíbily dlouhé části, jež popisovaly podle mě nezajímavé věci, nicméně se mi líbil styl, kterým je kniha napsaná, protože to vytvářelo takovou starou atmosféru.

Nejméně se mi líbil konec knihy, protože mi přišlo, že je tam děj už více zamotaný a Sinuhet se chová úplně jinak než na začátku. Nejraději jsem měl část s Mineou, neboť v této pasáži byl vyvážený děj s popisem Sinuhetových pocitů.

Závěrem bych knize dal hodnocení 7 z 10.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dan203, 10.06.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet (15)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)