ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lermontov Michail Jurjevič (*15.10.1814 - †27.07.1841)

­­­­

Démon (6)

  • poema - romantická básnická povídka s filozofickou úvahou o dobru a zlu
  • er-forma, neosobní vypravěč (nejde o postavu vystupující v díle), tzv. vševědoucí vypravěč (vidí do nitra postav, zná minulost i budoucnost postav)

Klasická básnická skladba, hodnocená dnes jako jedno ze základních děl romantického proudu v ruské literatuře.
"Přes hříšnou zem," za kterou Lermontov označil oblast kavkazských hor, pluje Démon - na jedné straně představitel zla a nenávisti, na druhé však bytost, která vyznává absolutní svobodu a poněkud pohrdavým pohledem sleduje zemi pod sebou, na níž jí všechno lidské konání připadá směšné a zbytečné. Hlavní postava Lermontovovy poémy je nositelem i dalších rozporů: skrývá v sobě hněv a pohrdání, avšak nepřestává toužit po vnitřním klidu a harmonii. Duchovní soulad se Démon pokouší uskutečnit prostřednictvím vztahu ke gruzínské kněžně Tamaře. Svou lásku jí však vyjadřuje poněkud svébytnými a nevybíravými prostředky. Nejdříve usmrtí jejího budoucího muže a poté Tamaru uvrhne do sítě nejistot a pochybností, v níž se nedokáže vyznat. Tamara marně hledá svou bývalou citovou stabilitu a postupně dochází k přesvědčení, že nemá sílu znovu v sobě obnovit dřívější ušlechtilé vlastnosti. Zvolí proto dobrovolný odchod do kláštera, avšak ani v jeho zdech není před Démonem bezpečně ukrytá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1954. Z ruštiny přeložil Josef Hora a doslov napsal Julius Dolanský. Ilustroval Václav Mašek. Počet stran: 97.

KOMPOZICE, UMĚLECKÁ VÝSTAVBA:

Chronologická kompozice (události jsou vylíčeny tak, jak šly za sebou).

Syžet (důležité motivy):

  • kavkazská příroda (děj se odehrává na Kavkazu, v Gruzii)
  • láska (démon se zamiluje do Tamary)
  • samota (zejména postava démona bloudícího nad zemí po zavržení z ráje)
  • smrt (nejprve démon vnukne snoubenci Tamary vzpurnost a ten se nepomodlí na místě, kde se modlily již celé generace jeho předků, a v důsledku toho ho zabijí muslimové, později se smrt objeví, když démon nechtěně zabije Tamaru svou zkažeností ve chvíli, kdy se ji pokusil políbit)
  • pochybnosti (Tamara se chce skrýt do kláštera, aby unikla zhoubnému vlivu démona)

HLAVNÍ POSTAVA:

Démon - původně anděl, který byl pro blíže nespecifikovanou vzpouru vyhnán z ráje; bloudí nad krajinou a trpí samotou a nudou; jde o typického romantického hrdinu-individualistu, jenž trpí mimo společnost, ale není schopen se do ní začlenit; všechny a všechno nenávidí a přináší mu to jen pocit zoufalství

VEDLEJŠÍ POSTAVA:

Tamara - dívka, která si uvědomí, že začíná Démona milovat, ale protože chápe, že by se tak musela vzdát svých křesťanských ideálů, v hrůze před nežádoucím citem prchá do kláštera

FABULE:

Poté co je Démon zavržen bohem pro svou vzpurnost a odsouzen k věčné samotě, zamiluje se do pozemské dívky Tamary. Odstraní z cesty jejího ženicha a snaží se dívku získat pro sebe. Chce tak zničit prokletí - nalézt spřízněnou duši a lásku, což se mu ale nepodaří, neboť při pokusu o polibek Tamaru zabije. Té je i přes její poklesek brána nebes otevřená a na Démona tak zase čeká věčná samota.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Démon se mi moc nelíbila, protože nemám rád dlouhé básně. Navíc mi vadila pochmurnost této knihy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: ToKro, 04.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Jurjevič Lermontov - Démon (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­