ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puzo Mario (*15.10.1920 - †02.07.1999)

    Bohemia Institut
­­­­

Kmotr (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydání páté, v Knižním klubu druhé. Praha, Knižní klub, 2003. 392 stran. ISBN 80-242-1102-5

HLAVNÍ POSTAVY:

don Corleone (kmotr)
Thomas Hagen (consigliori)
Sonny (nejstarší syn)
Fred
Michael (nejmladší syn)
Connie (jediná dcera)

DĚJ:

Celý příběh se točí kolem rodiny Corleonových, jež ovládá velkou část New Yorku a má silné postavení i v celých Spojených státech. Rodina má silnou policejní i politickou moc, ovládá několik velkých podniků a vydělává na hazardních hrách a alkoholu.
Jeden den se sejde don Corleone s jedním z čelních představitelů podsvětí, jenž se jmenuje Virgil Solozzo. Solozzo chce za pomoci dona Corleona bezpečně dovážet drogy do Ameriky. Po dlouhém jednání však don nabídky a plány Solozza odmítne, jelikož nechce mít s drogami nic společného.
Za tři měsíce je don Corleone na jedné ulici postřelen Solozzovými muži. Nejstarší syn Sonny bere vše do vlastních rukou a sjedná se šéfem podsvětí další schůzku.
Schůzka se koná v jedné vyhlášené restauraci a Sonny tam vyšle nejmladšího bratra Michaela. Je pozván on, Solozzo a kapitán newyorské policie, který je hlavním mafiánským společníkem. Michael plánovaně oba dva přímo v restauraci zavraždí a odjede ze Států.
Vražda ovšem vyburcuje ostatní rodiny podsvětí a vypukne válka rodin. Sonny se snaží vše vyřešit, jednou večer je ale na dálnici zavražděn. Celá rodina je touto vraždou zdrcena a don Corleone se po dlouhé rehabilitaci vrací k moci. Jednání všech rodin podsvětí, které don domluvil, ustanovilo mír. Nakonec don přistoupil i na návrh ohledně drog s tím, že začně spolupracovat.
Jednoho slunného dne don Corleone dostane na své zahradě infarkt a zemře. Michael, který se zrovna vrátil zpět do Ameriky, přebere po otci jeho vládu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha má silné pouto již v základech příběhu. Autor nás vtahuje do několika příběhů, které se časem začínají proplétat a komplexně na sebe navazují. Atmosféra, nápad a sociologické myšlení celé knihy je strhující.
Autor zná veškeré zvyky mafiánských klanů, čtenářům je potom nepochopitelné, že nikdy neměl s mafií nic společného.
Pozadí příběhu je popisováno nadměrně věrohodně, vtahuje nás to do celého děje a nasazuje ono ,knižní pouto', ze kterého není lehké se vyprostit a vytrhnout se ze čtení. Jestliže přečteme několik desítek stránek, pouto osobností vystupujících v tomto příběhu, ale také samotný příběh na nás natolik zapůsobí, že nás pohltí, a nepustí pryč.
Kmotr je kniha, jež čtenáře nechá přemýšlet, nitky děje se pomalu proplétají a vytvářejí ohromný efekt.
Kniha se mi moc líbila, nejvíce na mě zapůsobila svým dějem, svojí abstraktní věrohodností a pocitem, že se tohle určitě stalo. Jednotlivé postavy příběhu mají ohromující charakter, příběh je jimi naplněn a postupným čtením se o nich dozvídáme naprosté maximum, což nás nutí dočíst knihu do konce.
Hlavní myšlenka příběhu je jasná - přiblížit život mafiánských rodin, ukázat zkorumpovanost dnešního světa, světa, který je především o penězích a o silném pracovním postavení. Soud, policie a další významné a důležité instituce jsou v knize Kmotr popisovány jako lehce podplatitelné a naprosto závislé na financích.
Čtenář má tedy po celou dobu čtení pocit, že vše je pravda, že děj příběhu je pravdivý a musel se stát. Avšak Mario Puzo, jenž na Kmotrovi pracoval více než tři roky, příběh nadmíru propracoval a ukázal světu odstrašující podobu mafie. Puzo nás nutí, abychom Kmotrovi věřili. A my věříme...
Pokud mám v této knize rozlišit pravdu a lež nebo dobro a zlo, nejde to. Děj nás dostává do situací, v níž si říkáme: To je dobře že ho zabil. Zasloužil si to! Naopak některé popisy vražd jsou natolik 'zdařilé', že litujeme toho, že mafie vůbec existuje.
Autor s námi po celou dobu manipuluje a ani po přečtení Kmotra nevím, jestli bych se v příběhu zhostil role mafiána či 'čestného' policisty.
Jedno ale vím zcela jistě - knihu Kmotr doporučím všem. Strhují příběh, absolutně napjatá atmosféra do poslední stránky, výrazné osobnosti a další znaky by měla mít kniha, která je pro čtenáře jak přínosem, tak zábavou. A to bestseller Kmotr splňuje na výbornou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kristi, 13.12.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Mario Puzo - Kmotr (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­