ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pujmanová Marie (*08.06.1893 - †19.05.1958)

­­­­

Lidé na křižovatce


STRUČNĚ O AUTORCE:

Česká prozaička, kritička a básnířka. Narodila se 8. června 1893 v Praze v rodině univerzitního profesora, zemřela také v Praze 19. května 1958.
Za svůj život se dvakrát vdala - podruhé za operního režiséra Ferdinanda Pujmana. Byla velmi zcestovalá, navštívila Berlín, Paříž, Polsko, Bulharsko, Pobaltí a také SSSR.
Nejprve pracovala v literární kritice, později přispívala do různých novin a časopisů (Tribuna, Přítomnost, Lidové noviny, Tvorba, Rudé právo aj.).
Roku 1953 byla jmenována národní umělkyní.

DĚJ:

Sociální román Lidé na křižovatce (první díl trilogie, po válce následovaly díly: Hra s ohněm, Život proti smrti) zachycuje obraz dvacátých let až do doby hospodářské krize. Pomocí svých hrdinů líčí autorka všechny hlavní vrstvy tehdejší průmyslové společnosti a jejich vzájemného střetávání. Námět čerpala ze skutečnosti, zaměnila pouze druh tovární výroby a jména (Úly-Zlín, Kazmar-Baťa, Gamza-komunistický funkcionář Ivan Sekanina).
Když zemřel Anně Urbanové muž, odstěhovala se s dětmi Ondřejem a Růženou ke svému otci do Prahy. Děti okamžitě navázaly kontakt s rodinou advokáta Gamzy, jež bydlela ve vile hned vedle Urbanových. Samotářský Ondřej se skamarádil se Stanislavem, Růžena se viděla v jemné paní Gamzové, její dceři Heleně záviděla.
Přestože byl Gamza velmi vzdělaný člověk a měl svou zavedenou praxi, moc peněz u nich nebývalo. Zastupoval především prosté lidi, ti mu však za jeho služby nemohli mnoho zaplatit.
Zájmy chudých hájil i na mnohých schůzkách, kde se snažil sjednocovat dělnictvo proti vykořisťování zaměstnavatelů.
Uteklo několik let. Růžena, povrchní, ale velmi šikovná dívka, šla tvrdě za svým cílem: získat lásku muže, který ji finančně zajistí. Učila se u kadeřníka, brzy postoupila k manikúře. Zde se seznámila s Karlem Vykoukalem, synem ředitele továrny v Úlech. Zdálo se, že se jí plány daří. Netušila ovšem, že ji bude Karel využívat jen jako dobrou společnici.
Ondřejovi učarovala vyhláška na Kazmarových obchodech slibující úspěch. S nadšením odešel do Úlů, nesmírně obdivoval majitele továrny. Nevěřil narážkám kolegů, že Kazmarovi jde o zisk a ne o člověka. Když vznikl v továrně požár, sám pomáhal Kazmarovi stáhnout železnou oponu. Za ní však zůstal otec Lidušky (dívka Ondřeje), hasiči jej vytáhli na poslední chvíli, utrpěl značné popáleniny. I tehdy Ondřej věřil, že šlo o náhodu.
První rozčarování přišlo po propuštění čtyřiceti dělnic. Následovala stávka v Lantmance (sousední textilní závod), střílelo se v ní do lidí. Později se stal Ondřej svědkem propuštění Halačky, ženy, která se o něj starala jako o vlastního. Zastal se jí a byl okamžitě propuštěn.
Při slavnostech 1. máje v Úlech přistihla Růžena Karla s Helenou Gamzovou. Ztropila scénu, rychle si však našla náhradu - staršího advokáta Hauslera (bývalý manžel herečky Tiché).
Po vojně nemohl Ondřej sehnat práci, a proto odjíždí za svým známým Franckem Anténou do Taškentu, kde potřebují vzdělané lidi pro zavádění textilních strojů do výroby. Ve vlaku se setkal s paní Gamzovou, která jela navštívit Helenu, nyní vdanou za amerického inženýra a pobývající v Novgorodu.
Ondřej, stejně jako tisíce dalších, ocitá se na křižovatce a musí volit směr, kterým se v životě vydá...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 30.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Pujmanová - Lidé na křižovatce

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­