ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pujmanová Marie (*08.06.1893 - †19.05.1958)

   
­­­­

Lidé na křižovatce (3)

První část rozsáhlého románu, který náleží k předním dílům českého socialistického realismu a který představuje nejzávažnější úsek autorčiny tvorby.
Pujmanová zde sleduje na mnoha postavách a v různém sociálním prostředí vývoj hospodářského a politického života za první republiky, od převratu až po dobu hospodářské krize ve 30. letech 20. století.

Kniha je o Ondřeji Urbanovi, mladém člověku, jenž se na cestě k odpovědným rozhodnutím dopracovává vlastních postojů, i přestože zažívá dost zklamání.
Ondřejova sestra Růžena je jeho pravým opakem, je povrchní a jde si pevně za svým cílem provdat se za bohatého muže.
V románu vystupují i jiné postavy, třeba majitel textilní továrny Kazmar. Tento člověk je neúnavný dříč, ale rovněž jde tvrdě za ziskem. Setkáváme se i s žižkovským právníkem Antonínem Gamzou, jenž bojuje za práva sociálně ponížených a je protikladem Kazmara.

Děj se odehrává v meziválečném prostředí, a jak již název naznačuje, líčí příběhy spousty lidí, kteří se ocitají na rozcestí před důležitým rozhodnutím.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Blanka, 30.10.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Marie Pujmanová - Lidé na křižovatce (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­