ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Soriano Marc (*07.07.1918 - †18.12.1994)

­­­­

Nezvěstný plukovník

Ústředním motivem detektivního příběhu odehrávajícího se v Paříži roku 1889 je záhadné zmizení anglického plukovníka a pátrání po něm i po jeho pokladu, jenž si tajně přiváží z Indie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1967 (1. vydání). Z francouzského originálu Le colonel introuvable přeložil Václav Cibula. Počet stran: 166.

OBSAH:

Píše se rok 1889 a v Paříži byla právě zahájena slavná a velkolepá světová výstava, kterou francouzská metropole žije plně ve znamení této historické události. Ze všech končin světa se sem sjíždí významní i méně význační hosté a město se doslova hemží cizinci.
Do Paříže přijíždí marseillským expresem také plukovník Cripps se svou neteří Annou, aby se zde na několik dní zastavili a odpočinuli si na cestě z Indie.

Už ve vlaku je plukovníkovi nevolno. Anniny obavy o jeho zdraví ještě vzrostou, když jí strýc, nadšený sběratel starožitností, svěří do úschovy polovinu svého bohatství zakoupeného v Indii, a prosí ji, aby vše dobře opatrovala...

V pařížském hotelu se začíná rozvíjet celý sled napínavých zápletek a nečekaných událostí i příhod.

Plukovník Cripps je unesen. Anna, jež mu šla pro lék, ho již v hotelu nenalezla. Doktor ji přesvědčil, že je plukovníkovi určitě dobře. Také Anna je přepadena a spoutána, ale podaří se jí uprchnout a spojit se s krajanem, inspektorem Scotland Yardu, Kimmishem.

Jde o případ velmi složitý, na scéně se objevuje řada podivných a podezřelých osob, mimochodem i několik Indů, a Kimmmishovo pátrání zůstává dlouho bezvýsledné. Nakonec Kimmish odhalí bandu zlodějů, ale padne při tom Indům do léčky. Tito Indové se ze své rodné vlasti vydali za ukradeným, národním pokladem. Jak si tedy vysvětlit Crippsovo zmizení, když se přeci jen ukáže, že ani Indové s tímto zmizením nemají nic společného?

Po jednom svém přemítání přijde detektiv Kimmish na myšlenku, se kterou rychle spěchá na prefekturu. Tam se vše vysvětlí. Únos byl bezpečnostním opatřením! Příznaky, jež se u plukovníka projevily, přiměly doktora, aby jej tajně léčil. Izolovali ho a ošetřovali. Protože jeli z Indie, kde se mohla nakazit i Anna, chtěli ji tajně izolovat taktéž, ale - jak již víme - ta této izolaci unikla. Vše se muselo zachovat v tajemství, a to dokud se plukovník Cripps neuzdraví.

Kimmish se vše dozvěděl a došel k závěru, že nemocné je nutno navštěvovat, proto bere Annu a jdou plukovníka navštívit. Následuje radostné přivítání po tak dlouhé době odloučení...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 30.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Marc Soriano - Nezvěstný plukovník

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­