ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

   
­­­­

Lišky na vinici

- historická trilogie Lišky na vinici (1947-1948), která vyšla rovněž pod titulem Zbraně pro Ameriku
Rok vydání: 1973

Třináct let před tím, než Pařížané dobyli Bastilu, vyhlásilo třináct amerických států nezávislost na mateřské zemi. Jejich boj za nezávislost sleduje autor z předrevoluční Paříže a z Versailles v letech 1777-1778.

DĚJ:

Chceme brát z minulosti oheň, nikoli popel. (Jaun Jaurés)

4. července 1776 třináct států v Americe vyhlásilo nezávislost. Americká revoluce je hlavním těžištěm románu a autor ji nesleduje na americké půdě, ale ve Francii, kam přijíždí americký vyslanec Benjamin Franklin. Dostáváme se na dvůr Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antoinetty. Sledujeme poměry Francie v druhé polovině 18. století - století významných filosofů, básníků a dramatiků.

Benjamin Franklin přijíždí do Francie, aby zde vyjednal spojenectví s Francií. Francouzský lid ho nadšeně vítá. Vidí v něm člověka bojujícího za svobodu. Ne ale Ludvík XVI., který ho považuje za rebela. Odmítá uzavřít spojenectví s Amerikou a vyhlásit Anglii válku. Naopak Pierre Beaumarchais má pro americkou věc nadšení a posílá jim velké množství zbraní a lodí. Doufá, že se mu to obchodně vyplatí. Také píše divadelní hru Figaro, která vystihuje situaci ve Francii. Mnozí říkají, že je to skvělá hra, ale pro svou otevřenost se hrát nebude. Pierre je ale jiného názoru.

"Figarova svatba se hrát bude, monsieur," odpověděl Pierre, "a vy budete hrát Figara. Jako je jisté, že Versailles uznají americkou nezávislost, tak je jisté, že se bude hrát Figarova svatba. To vám říkám já Pierre Beaumarchais."

Američané zatím zvítězili u Sargoty a Ludvík je nucen na návrh svých ministrů a také Antoinetty podepsat spojeneckou smlouvu. V této době umírá Voltaire, lidmi opěvovaný, Ludvíkem nenáviděný buřič. Pierrovi se nedaří vytáhnout z Ameriky peníze a je velmi zadlužený. Figaro se nakonec hrála pro uzavřený kroužek pár aristokratů a měla velký úspěch. Ludvík v náhlém popudu nechává Beaumarchaiseho uvrhnout do vězení. Díky přátelům, kteří mají vliv u královny, ho Ludvík zprostí viny a odškodní ho. Marie Antoinetta čeká vytoužené dítě, Ludvík je šťastný a u této příležitosti se nechává přemluvit od Antoinetty, aby po narození dítěte byla uvedena hra Figaro. Ludvík nakonec souhlasí. Marie Antoinetta porodí dceru, Ludvík je trochu zklamán, ale svůj slib dodrží a Figaro je uveden. Přišli se podívat jak chudí lidé, tak šlechtici a všichni byli hrou nadšeni.
Franklin se stal ve Francii hlavním vyslancem a snažil se dále vyjednávat pro svou zemi.
Ludvík nebyl nadšen, že bojuje proti Anglii a ani netušil, že vlastní revoluci bude mít brzy za dveřmi.

CHARAKTERISTIKY HLAVNÍCH POSTAV:

Benjamin Franklin - přijíždí do Francie za důležitým diplomatickým jednáním, má vyjednat spojenectví s Francií. Odvážný, chytrý, klidný postarší muž, filosof.
Pierre Beaumarchais - syn hodináře, dostal se do vyšší společnosti, obchodník, výborný dramatik (hra Lazebník sevillský). Bystrý, pohotový, lehkomyslný, zábavný společník.
Ludvík XVI. - malomyslný, nemotorný, zbožný, pohodlný. Velký vliv na něj měla jeho manželka Marie Antoinetta.
Marie Antoinetta - marnotratná, rozmarná a bláhová. Patřila do Šeříkového kruhu, kde byli vybraní šlechtici, kteří ji velmi ovlivňovali. Francouzským lidem byla opovrhovaná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 02.09.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Lišky na vinici







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)