ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

   
­­­­

Bláznova moudrost (2)

Příběh pojednává o konci života, smrti a událostech po smrti Jeana-Jacquese Rousseaua.

K velkému potěšení markýze Girardina přijal uznávaný filosof Jean-Jacques pozvání k pobytu na jeho panství v Ermenonvillu. Byl jeho velkým obdivovatelem, dokonce nechal přestavět své zahrady ve stylu Jeana-Jacquase, popisovaných v jeho knihách. Filosofovi se na panství velmi líbilo, hodiny strávil procházkami po parcích, rozmlouvaje se přitom s Fernandem, synem markýze. Jean-Jacques miloval přírodu, čistotu duše a hlavně bratrství, rovnost lidí. Nezáleželo mu na majetku, věřil, že rozepře mezi lidmi způsobuje právě nepřiměřené osobní vlastnictví. Sám žil velmi skromně. Na panství přijel se svou prostou ženou Terezou a její matkou madame Levasseurovou. Tereza svého muže velmi milovala, ale přesto mu nebyla věrná. Zapletla se s podkoním Nicolasem, který dychtil po majetku filosofa. Mnoho rozumu nepozbyla, proto za ni vždy myslela a rozhodovala její matka, která též toužila pouze po výdělku z jeho rukopisů.
Jeho posledním dílem se stalo Vyznání, které napsal v Ermenonvillu. Popisoval v něm celý svůj život, své přednosti i zápory. Dílo mělo být vydáno až po jeho smrti, jak si přál. Za Jeanem-Jacquesem přicházelo mnoho lidí na rozpravy, mezi jeho poslední hosty patřil jistý Maxmilién Robespiere, který mu slíbil, že vytvoří novou zemi vedenou pod jeho jménem a s jeho zásadami. Několik dní poté Jean-Jacques umírá ve svém domě. Jeho smrt byla prokázána za přirozenou, avšak okolnosti tomu nenasvědčovaly. Na přání markýze Girardina byl pohřben na ostrůvku mezi topoly, kam tak rád chodíval. Poté nastaly rozepře po jeho dědictví. Vypočítavý Nicolas přesvědčil Terezu o své nepravé lásce a tím získal, co chtěl. Její matka záhy také umírá, ale ještě předtím se snažila zmařit Nicolasovy plány.
Fernand se cítit neužitečný na panství po mistrově smrti, proto odjíždí do Ameriky. Po dobytí Bastily král poznává, že lid se opravdu bouří. Chystá se velký převrat a jak moudří předvídají, bude velmi krvavý. Lidé požadují rovnost a hlavně republiku. Proto poté, co král zradil svůj lid, byl svrhnut a popraven. Moc se dostává do rukou lidu. Zřídil se Konvent, který rozhoduje o lidech, kteří odmítají republiku, tedy o Bývalých. Mnoho lidí bylo posláno na smrt, někdy i nevinně. Lidé požadovali krutý soud s těmi, kteří jsou proti nim. Před verdiktem konventu jsou vždy podezřelí uvězněni ve věznici La Bourbe (bláto). Dostal se tam i Fernand kvůli křivému odvinění. Přitom byl jeden z těch, kteří dopomohli k zřízení republiky. Byl však nakonec osvobozen. Radikální republikáni zcela nepochopili smysl věci a zpustošili panství v Ermenonvillu, kde byl pochován Jean-Jacques. Po rozhodnutí Konventu byly jeho pozůstatky převezeny do Pantheonu, kde byl znovu pochován vedle Voltaira.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivis, 19.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Bláznova moudrost (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)