ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

   
­­­­

Vojna a mír

Slavná historická epopej klasika ruské literatury přibližuje mnohavrstevnou společnost feudální Rusi na počátku 19. století, v období napoleonských tažení.

O DÍLE:

  • historická epopej
  • spisovný jazyk, er-forma
  • příběh + úvahové, filosofické kapitoly (o společnosti, válce, historii, politice...)
  • odehrává se během Napoleonova tažení do Ruska

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Rusko/Polsko/Čechy, 1805-1813

DĚJ:

Příběh začíná v Moskvě smrtí hraběte Bezuchova, po němž zůstane obrovské jmění. To zdědí jeho syn (levoboček) Pierre Bezuchov. Pierre je poněkud výstřední osobnost, má dobré srdce, ale rád si zažertuje na účet ostatních, rád pije, není si jistý smyslem života a rád přemýšlí a čte. Ruská aristokracie pozná, že je snadno zmanipulovatelný a je nenápadně donucen vzít si Hélène, krásnou a bohatou šlechtičnu. Ta si ho bere jen pro peníze, je k němu chladná, a proto spolu nežijí dlouho (stále zůstávají manželi). Pierrův příběh se prolíná s událostmi v životě jeho přátel, například knížete Andreje Bolkonského.

Ten odjíždí společně s mladým Nikolajem Rostovem do války (napoleonská válka Rusko-Francie). Nikolaj je zamilovaný do své sestřenky Soni, které slibuje, že až se vrátí, vezmou se. Andrejovi zemře manželka a nechá po sobě syna, který vyrůstá u své tety, Andrejovy sestry Marji. Marja žije se svým otcem v Lysých Horách a trpí. Není hezká ani zvlášť chytrá, a otec ji proto šikanuje. Marja je silně věřící a velmi hodná.

V bojích jsou Andrej i Nikolaj několikrát zranění, ale nepříliš vážně. Nastane krátké období míru, takže se oba vracejí domů. Andrej se setká s Nikolajovou mladší sestrou Natašou, do níž se okamžitě zamiluje. Jeho láska je opětována, ale nastanou problémy s rodiči, musí tedy počkat rok do svatby.

Zpět k Pierrovi. Ten opustil manželku, jež k němu byla lhostejná, jezdí po večírcích v Moskvě a Petrohradě, opíjí se, potom se přidá k svobodným zednářům, je nešťastný a neví co se životem. Také se setká s Natašou a zamiluje se do ní, ale tajně.

Válka znovu vypuká, Andrej a Nikolaj se vrací na bojiště. Nastává předvečer bitvy u Slavkova, "bitvy tří císařů". Dochází zde k Napoleonovu nejslavnějšímu vítězství a Andrej je zde smrtelně zraněn. Dlouho bojuje o život, je převezen do bezpečí, kde se setkává se zoufalou Natašou, která o něj pečuje, jak jen může, ale nakonec přece jen umírá.

Nikolaj se během ústupu vojsk před Francií seznámí s Marjou a zamiluje se do ní. Pomáhá jí, zejména ve chvíli, kdy jí zemře otec. Jenže je tu Soňa, kterou si měl původně vzít. Ta ale brzy Nikolajovi píše, že se ho vzdává a ať si Marju vezme.

Stále ale zuří boje. Ruská vojska ustupují až k Moskvě, odkud se stěhuje všechno obyvatelstvo, Moskva potom hoří. Kdo neutíká, je kupodivu Pierre, jenž si vezme do hlavy, že zabije Napoleona. Téměř se mu naskytne příležitost, ale nakonec svůj plán neprovede. Místo toho pomáhá chudým obyvatelům Moskvy v útěku a přitom je zajat Francouzi. Krátké věznění a dlouhé pochody mu ale jen prospějí, když Rusko začne Francii zatlačovat a Pierre je osvobozen, stane se z něj úplně nový člověk. Zesílí a přestane hledat smysl života. Když tedy válka definitivně končí, požádá Natašu o ruku (jeho manželka onemocněla a zemřela). Stává se z něj milující manžel a dobrý otec, ačkoli je trochu "pod pantoflem". Nikolaj si vezme Marju a stěhují se na panství v Lysých Horách, kde se z Nikolaje stává dobrý hospodář. Soňa zde žije s nimi a pomáhá jim vychovávat děti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo Vojna a mír je velmi rozsáhlé, četla jsem jej opravdu dlouho, ale stálo to za to. Pierre je jednoznačně moje nejoblíbenější postava (autor zde vykreslil sám sebe, s dobrými i špatnými vlastnostmi). Ale všechny dějové linie jsou zajímavé. Tolstoj do epopeje začlenil i úvahové, filosofické kapitoly, kde rozebírá nepřesnost historiků, smysl válek, druhy lidských povah... Ačkoli je takový text náročnější na čtení, obsahuje spoustu zajímavých myšlenek, kvůli kterým zvažuji, že si celou knihu přečtu ještě jednou, jen mě trošku odrazuje těch 1500 stránek.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: kiki979, 07.11.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Vojna a mír

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­