ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Kreutzerova sonáta (3)

Proslulá novela z posledního období Tolstého literární tvorby, vyznačujícího se selsky patriarchálním světovým názorem a mravoučným zaměřením, líčí tragický rozvrat měšťácké rodiny, končící vraždou. Přísně je v novele odsuzována moderní kultura, především hudba, domněle probouzející hříšné vášně.

Ve vlaku cestuje spousta lidí, ale jen tři jedou od začátku až na konečnou spolu s vypravěčem. Starší dáma, usměvavý čtyřicátník a zamlklý muž, který se na nikoho nepodívá. Dáma se čtyřicátníkem si spolu začnou povídat o manželství, ale hlavně o manželkách a rozvodech. Žena tvrdí, že všechny ženy jsou stále ještě otrokyně, protože je muži tak berou. Čtyřicátník zase tvrdí, že veškerá rozvodovost pramení z touhy ženy po vzdělání. Do hovoru se vloží i vypravěč a dosud zamlklý Pozdnyšev. Ti později odejdou do svého kupé, a tam Pozdnyšev vypravuje o svém názoru a zkušenosti s manželstvím.
Když byl mladý a svobodný, užíval si plně života. Chodil do vykřičených domů, hrál karty a pil. Když se rozhodl oženit, čekal, že z něj touha po minulých zálibách spadne. Dokonce se chlubil, že jediná žena, na kterou myslí, je jeho manželka. Postupem času se mu ale omrzela.
Měli spolu pět dětí, a další děti jim lékař kvůli manželčině zdravotnímu stavu nedoporučoval. Žena si přestala zakládat na svém mateřství a začala se hezky oblékat a zajímat se o hudbu. Pozdnyšev na ni žárlil, nedovedl unést myšlenku, že by se jí mohl líbit i někdo jiný než on.
Jednou ve společnosti potkal Pozdnyšev mladíka Truchačevského, který hrál krásně na housle. Viděla jej i jeho žena. On si namlouval, že by po něm mohla začít koukat, chtěl mít všechno pod kontrolou, a tak ho na příští večer pozval, aby si se ženou zahráli. Vždy, když spolu hráli, byl Pozdnyšev někde v dosahu, aby slyšel, o čem si povídají. Nikdy ale nemohl nic slyšet, protože spolu chodili jen hrát. Namlouval si, že zatímco klavír hraje, oni si spolu šeptem povídají a spřádají milostné sny.
Po nějaké době spolu Pozdnyševova manželka a Truchačevskij hráli na nedělním obědě pro spoustu pozvaných známých. Hráli Kreutzerovu sonátu od Beethovena. Druhý den Pozdnyšev odjel na práci daleko od domova. Přišel mu dopis od manželky, ve kterém psala o běžných domácích záležitostech a letmo se zmínila o návštěvě Truchačevského. Pozdnyšev se rozjede domu, je si jist manželčinou nevěrou. Doma zjistí, že u nich Truchačevskij opravdu je, ve své pracovně vezme dýku a manželku zabije. Truchačevskij uteče. Děti si vezme do péče manželčina sestra a Pozdnyšev jde do vazby. Tam teprve po dlouhém přemýšlení zjistí, že manželčinu nevěru si celou dobu jen namlouval.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 20.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonáta (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)