ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

   
­­­­

Anna Karenina (9)

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce "vyšších kruhů". Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku "dobře provdané" krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají. Nesmrtelnost tohoto románu potvrzuje i řada filmových adaptací, v nichž titulní postavu postupně ztvárnily například Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová nebo Sophie Marceauová.

DĚJ:

Děj knihy se odehrává v Rusku ve 2. polovině 19. století. V Moskvě v rodině Stěpana a Dolly Oblonských se právě odehrává manželská krize, Stěpan se bez morálních zábran poddává milostným záletům. Tuto nenadálou situaci se snaží vyřešit sestra Stěpana Anna Karenina. Nakonec Dolly zůstává v manželství jen kvůli dětem. Seznámí Annu se svou mladší sestrou Kitty Ščerbackou, která ji pozve na několik plesů. O Kitty se zajímají dva nápadníci: Levin - dlouholetý rodinný přítel a pohledný důstojník Vronskij. Kitty dá bláhově přednost Vronskému před Levinem. Během společenských akcí se Vronskij seznámí s Annou, do níž se bezhlavě zamiluje. Anna odjíždí nazpět do Petrohradu za svým manželem a synem a Vronskij ji následuje. Kitty je psychický otřesená z nenadálé situace, odjíždí se zotavit do ciziny, rodinný přítel Levin odjíždí zhrzený na venkov, ale Kitty stále miluje.

V Petrohradě se Anna znovu shledá se svým manželem, státním úředníkem, člověkem chladným s morálními pravidly. Vronského stín ji nadále následuje. Anna pociťuje, že jí Vronskij není až tak lhostejný, bojí se další situace, která by mohla nastat. Nakonec Vronskij vyzná Anně lásku a ta se stává jeho tajnou milenkou. I nadále se potkávají v petrohradské společnosti, která si postupně začne všímat podivného vztahu mezi Annou a Vronským. Tento vztah vzbuzuje zvýšený zájem. Během koňských dostihů je Vronskij zraněn a Anna v nervovém vypětí svěří svému manželovi s poměrem k Vronskému. Karenin je zaskočen situací, kdy nemůže použít svůj chladný rozum, ale svoje city, která se snaží co nejlépe skrývat. Zvažuje, co by měl udělat v této nelehké situaci, náhle si uvědomuje, že nesmí před společností dát najevo, že o této situaci něco ví, odmítá souboj muže proti muži. Anna čeká od svého manžela rozsudek nad svou budoucností, manžel jí chladně oznámí, že tento vztah musí ukončit a nadále se věnovat svým povinnostem. Anna se však nadále schází s Vronským, otěhotní. I nadále bydlí se svým manželem, porodí holčičku. Během komplikací po porodu vyzdvihne manželův přístup k ní, dává Vronskému příklad ze svého manžela. Vronskij vidí, co vše způsobil, a proto se pokusí spáchat sebevraždu, která se mu nepodaří. Poté se Anna uzdraví, naváže opět vztah s Vronským, odmítne nabídku k rozvodu a opustí manžela a syna a odjíždí s milencem a s dcerkou do ciziny. Také Vronskij musí opustit svoji práci a zanechat svoje známé v Petrohradě. Za nějakou dobu si Anna uvědomuje, že její budoucnost má zcela v rukou její milenec, společnost ji ve skrze zavrhne, a proto se snaží si udržet pozornost svého milence, odmítá další těhotenství, jež by jí ubralo krásy, okouzluje ostatní muže svou krásou a propadá depresím. Vronskij má na ni méně času kvůli svým společenským povinnostem, ona zůstává doma a bojuje se svou zvyšující žárlivostí, kterou přenáší i na Vronského. Mezi nimi se začne prohlubovat citová propast, navzájem spolu soupeří. Během poslední hádky se Anna vydá na nádraží, kde čeká na vlak. Uvědomuje si, že všem, které milovala - zvláště pak synovi - ublížila, že její život nemá žádný smysl, a proto skočí pod jedoucí nákladní vlak. Její dceru poté vychovává její manžel, jenž se fanaticky upne ke křesťanské víře a Vronskij, z něhož se stal člověk bez vůle žít, odjíždí na frontu, kde má Rusko pomoci ve válce Slovanů proti Turkům, o které se baví cela ruská společnost.

Kitty se vzpamatuje ze své nešťastné lásky a s radostí si bere Levina za muže. Porodí mu syna, ale Levin stále bojuje s otázkami v oblasti hospodářství, zkaženosti městského života, ale také proč žijeme na tomto světe, kam všechno vede a co je cílem života.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha podává věrný obraz o tehdejší ruské společnosti. Velmi mně zaujal morální úpadek Anny Kareniny z ženy pevné, veselé a krásné k žárlivé ženě s nenávistí ke svému milenci a filozofické otázky Levina ohledně života a hospodářství. Jediný nedostatek vidím v konci knihy, kdy po sebevraždě Anny Kareniny následují filozofické úvahy Levina, které narušují citový dojem po této sebevraždě.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 01.02.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Karenina (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­