ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Anna Karenina (12)

Slavný psychologický román ruského klasika v rámci příběhu tragické lásky provdané ženy řeší mnoho závažných problémů ruské společnosti devatenáctého století.
Dějovou náplní rozsáhlého románu je tragická milostná historie mladé ženy z vyšší ruské společnosti, která dala svému vášnivému milostnému vzplanutí k mladému šlechtici přednost před pokojným rodinným životem a nesmazatelně se tak provinila proti panujícím společenským konvencím. Za svůj osudový krok platí společenskou izolací, ztrátou osobnosti a posléze i životem. Intimní psychologický příběh je ve svém vyústění výrazem autorova humanisticky motivovaného protestu proti konvencemi vynucované ztrátě lidské individuality i proti soudobé společnosti, která se zcela odcizila svému lidskému smyslu.
V koncepčně promyšlené knize uplatnil autor metodu lyrických klíčových pasáží a symbolických leitmotivů, kterými předznamenal některé postupy pozdější symbolistické prózy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Leda v Praze roku 2008 (6. vydání). Z ruského originálu Anna Karenina přeložila Taťjana Hašková. Počet stran: 877. ISBN: 978-80-7335-123-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

Anna - vášnivá, tajemná, odvážná
Kitty - Annina sestra, krásná
Vronskij - Annin milenec, pozorný

OBSAH:

Anna Arkaďjevna Kareninová má za manžela Alexeje Alexandroviče Karenina, muže vysokého postavení, který je oddán jak Anně, tak své práci. Mají spolu syna Serjože, jehož Anna nade všechno miluje.

Jednoho dne Anna jede za svou sestrou Kitty, kterou miluje Levin. Kitty má ovšem oči pro jiného - Vronského. Ten, když spatří Annu, srdce mu vzplane a protančí s ní celý večer. Anna se do Vronského zamiluje a vytvoří si vážnější vztah. Kitty si uvědomí, kdo je pro ni ten pravý, a když ji Levin požádá o ruku podruhé, přijme. Anna se svému muži přizná na dostihových závodech, při kterých Vronskij z koně spadne. Alexej ale dbá společenských poměrů, a proto Anně vše odpustí - ovšem pod podmínkou, že na Vronského zapomene. To ale Anna nikdy nedokáže. Pozve Vronského do svého domu, kde ho přistihne Alexej a jedná o rozvodu...

Z cesty ho zanedlouho zavolají k velmi nemocné Anně, která právě porodila Vronskému dítě - dceru Annu. Jelikož si všichni myslí, že Anna může každou chvíli zemřít, Alexej jí vše odpouští. Když se Anna uzdraví, odjíždí s Vronským a malou Annou do Itálie. Pak ale začíná chorobně žárlit a Vronského láska k ní pomalu uvadá. Vše vyvrcholí, když Vronskij jede se svou matkou naproti jedné dámě. Anna si uvědomí, že není dobrá matka, manželka a dokonce ani milenka a vrhá se pod přijíždějící vlak.

Jakmile se Vronskij dozví, že je jeho Anna mrtvá, dobrovolně se přihlásí do boje proti Turkům. Kitty Levinovi porodí syna.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: De.eN, 18.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Karenina (12)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­