ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smoljak Ladislav (*09.12.1931 - †06.06.2010)

­­­­

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft

  • spoluautorství Zdeněk Svěrák
  • premiéra hry proběhla 28. října 2008 v Divadle Járy Cimrmana v Praze

Nález Cimrmanovy hry České nebe potvrdil, že stopa geniálního autora nekončí rokem 1914. Drama zachycuje dobu, kdy na zemi propukla první světová válka. Sledujeme ji z nebe, kde se dávno mrtví velikáni českých dějin strachují o osud svého lidu. Česká nebeská komise ve složení sv. Václav, praotec Čech a J.A.Komenský se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu.
Hra je vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět i jindy.

Děj se odehrává za 1. světové války v českém nebi. Zde zasedá nebeská komise složená z praotce Čecha, J.A.Komenského a sv. Václava. Svatý Václav rozhodne, že komisi rozšíří o tři členy a chce národu vnuknout myšlenku samostatného státu. Postupně mezi sebe přijmou K.H.Borovského, sypajícího z kapes epigramy, Jana Husa a babičku Boženy Němcové, které tam nejvíc chybí zvířátka. V nebi je také "poslíček" Tyrš, jenž cvičí s komisí "sokolské" cvičební sestavy. Společně se musí rozhodnout, koho do českého nebe pustit, a koho ne. Rozhodují se například u Bedřicha Smetany, Karla Sabiny, ale také u českých vojáků, kteří dezertovali z rakouské armády k československým legiím. V českém nebi se najednou objeví maršál Radecký, který je zdrojem konfliktu. Vše nakonec dobře dopadne a komise je dokonce dohodnuta, že se zjeví českému lidu a řekne mu, kdo má býti českým králem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: janaha, 05.06.2011

    Brigda
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Smoljak - České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­