ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

   
­­­­

Spalovač mrtvol (9)

Děj se odehrává v Praze těsně před vznikem protektorátu Čechy a Morava. Hlavním hrdinou je zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl. Žije si spokojeně se svou rodinou v bytě, miluje své zaměstnání, chodí na roční lékařské prohlídky k židovskému lékaři, upřednostňuje žeh před pohřbením do země, odmítá jakékoliv války či násilí, věří, že žije celkem v dobrém státě s dobrými zákony, které se musí dodržovat.

Jednou ho navštíví dávný přítel Will Reinke se svou manželkou. Během návštěvy vyjádří Will náklonnost k politické straně SdP a nacistické NSDAP, podporuje zabrání Sudet Němci, věří v škodlivost Židů a vznik nového a lepšího řádu pro svět. Karel se o tyto záležitosti moc nezajímá, ale názory ho velmi zaujmou.

Se životem v Čechách otřese zabrání Sudet. Karel tuto událost nepovažuje za tak důležitou, stále se svědomitě věnuje svému zaměstnání. Will pozve Karla a jeho syna na box, který je nejoblíbenějším sportem Adolfa Hitlera. Vysvětluje, že box je jen pro silné, stoprocentní muže, kteří se hodí pro nový, lepší řád, jenž Hitler plánuje. Will navrhne jeho synovi Milijovi, že by se mohl taky stát boxerem. To se neshledá s jeho nadšením. Poté otřese životem Čechů druhá událost, Adolf Hitler obsazuje Prahu.

Will vysvětluje Karlovi škodlivost Židů, vyjadřuje se o nich jako o staré rase, která má sklerózu, která nic nechápe a brání v nástupu nového a lepšího řádu. Karel věří, že dokáže zachránit Židy, otevřít jim oči. Will pošle Karla v převleku k židovské synagoze na výzvědy. Za odměnu se bude moct stát pravidelným návštěvníkem německého Casina, do něhož se skutečně dostane. Zde Will vyzvídá od Karla, zda nemá informace o některých lidech, kteří odmítají nový lepší řád. Karel se zmíní o svých spolupracovnících, kteří jsou Židé, dále o svém židovském doktorovi a jeho rodině a řediteli krematoria. Náhle mu Will přede všemi prozradí, že jeho manželka je poloviční Židovka a jeho děti tím pádem čtvrteční Židé a že jeho milovaná manželka v něm utlačuje jeho německou krev. Karel se zděsí a přísahá, že se nechá rozvést. Nacisty je dosazen na post ředitele krematoria.

Během doby prázdnin svých dětí, kdy je s manželkou doma, ji bez milosti uškrtí. Potom nahlásí smrt své manželky. Po návratu dětí se mu podaří utlouct svého vlastního syna v krematoriu a plánuje vraždu posledního člena své rodiny, dcery. Jenže se mu před očima objeví mnich z jeho oblíbené knihy o Tibetu, který mu zvěstuje, že se stane novým Buddhou po poslední vraždě člena rodiny. Náhle je naložen do bílého sanitního auta.

Děj se poté přemístí do června 1945, kdy z vlaku pozoruje návrat Židů, v některých tvářích obtížně poznává své bývalé spolupracovníky, ředitele krematoria, a také doktora jeho rodiny. Karel řekne: "Šťastné lidstvo, spasil jsem je. Pánové, teď nastává nový řád."

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor v díle bravurně popsal tíživou a vlezlou atmosféru příchodu nacismu do české země. Nacismus byl schopen vyhledat schopné a ovlivnitelné lidi, kteří by slepě poslouchali myšlenky této ideologie. Pan Kopfrkingl byl perfektním příkladem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 04.02.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­