ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Spalovač mrtvol (2)

Tento příběh se odehrává v Praze v období okupačního a před okupačního.
Hlavní postavu představuje pan Karel Kopfrkingl, který nemá svůj vlastní názor a je nenormální, posedlý svým povoláním, snadno zmanipulovatelný, miluje svou rodinu, vede spokojený život.
K vedlejším postavám patří paní Marie Koprfinglová, oslovována jako Lakmé, je hodná a ochotná, osmnáctiletá dcera Zina, třináctiletý syn Mili, kamarád Willi.
Karel Kopfrkingl pracuje v pražském krematoriu. Rád čte knihu o Tibetu, rozumí si s lidmi. Věnuje se své rodině - navštěvují panoptikum, Lakmé pořídil obrázky, Zině koupil šaty, s Milim šel na box. Miluje své povolání a je až zfanatizovaný spalováním mrtvých těl. Má známého doktora Bettelheima, ke kterému pravidelně chodí na kontrolu. Prostě bezproblémová rodina. Toho využije jeho kamarád Willi, který je příslušníkem NSDAP. Willi říká, že říšský pán myslí všechno dobře a špatní jsou Židé, kteří nepochopí smysl říše. Po zabrání Sudet pana Kopfrkingla zaregistruje jako člena NSDAP a zmanipuluje ho natolik, že si Karel začíná uvědomovat svůj německý původ a že jeho manželka je židovka. Pro své členství ve straně musí něco dokázat, proto se vydává k židovské synagoze převlečený za žebráka. Zde vidí jeho známé, pana doktora Bettelheima a další. Z Kopfrkingla se stane udavač, stoupenec fašistické ideologie, vrah, zrádí i své bývalé kamarády. Na cestě ke kariéře odstraňuje i své nejbližší. Lakmé oběsí, když jsou sami doma a svede to na sebevraždu (miloval ji i v momentě vraždy). Miliho i Zinu umlátí železnou tyčí a spálí spolu s mrtvými v jedné rakvi. Díky svým "výkonům" pro říši je Kopfrkingl povýšen na ředitele krematoria. V té době už se z něho stává blázen, myslí si, že spasí svět a že je Budha. Po válce musí být deportován do Německa, jeho poslední slova byla: "Šťastné lidstvo. Spasil jsem je. Jistě už nikdy nebude na světě pronásledování, nespravedlnost a utrpení, jistě už ne, ani koně... Pánové teď nastává ten nový řád."

Kniha je napsaná ve 3. osobě, kterou vypráví autor, často se vyskytuje přímá řeč.
Na knize mě zaujalo, jak autor ukázal obraz člověka bez vlastního názoru. Člověka, který se nechá natolik zmanipulovat, že kvůli slávě může obětovat i své nejbližší.
Kniha se mi líbila, i když konec byl až příliš drsný. Viděla jsem jiný pohled na říšského vládce a lidi ve válce.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: bafiky baf, 05.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­